Babí léto nezačalo pro německého kancléře zrovna příjemně. Na pracovním stole našel minulý týden obálku s neobvykle ostrým ultimátem: Nezastanete-li se nás, přestane tisk referovat o Vaší osobě. Stejná zásilka čekala i na další členy spolkového kabinetu. Nejde přitom o pohrůžku, nad níž by bylo možné mávnout rukou. Už proto, že ji zdobí na padesát podpisů šéfredaktorů a manažerů nejvlivnějších německých médií a je vyvrcholením pře, jejíž předmět si v ničem nezadá s námětem proslulého Formanova filmu Lid vs. Larry Flint.
Na počátku bylo foto
Na počátku sporu nebylo slovo, nýbrž fotografie ze soukromého života monacké princezny Caroline. Snímky, které ji zachycují při hraní tenisu, lyžování či nakupování, plní stránky bulvárních tiskovin bez většího rozruchu už řadu let. Princezně však zjevně došla s dotěrnou pozorností trpělivost a s poukazem na nepřípustné narušování svého soukromí před časem zažalovala německé paparazzi. Když v jejich domovině neuspěla ani po sérii odvolání, obrátili se její právníci na Štrasburský soud pro lidská práva. Ten pak dospěl koncem června k průlomovému závěru: Princezna je v právu a další zveřejňování neautorizovaných fotografií z jejího soukromí je nepřípustné. Zájem médií o prominenty a urozené rodiny je podle štrasburských soudců oprávněný jen tehdy, vykonávají-li veřejnou funkci.
Verdikt okamžitě vyvolal v německé žurnalistické obci bouřlivé reakce a neskrývaný nesouhlas. Uznávaný zpravodajský týdeník Der…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu