Tip
Dva večery má tento týden v pražském Divadle Archa vyhrazeny americká avantgardní umělkyně Meredith Monk (61) se svým Vocal Ensemble. Její rodina pochází z východoevropského židovského prostředí, Meredith světlo světa spatřila v peruánské Limě, ale její věhlas je bytostně spjatý s New Yorkem a jeho avantgardní atmosférou 60. let. Právě ona se stala průkopnicí nového trendu, v němž se umělec nemusí držet jen „svého kopyta“, ale volně proplouvá napříč múzickými obory. Meredith Monk točí filmy, tančí, pořádá performance, skládá hudbu a především – zpívá.
Dva večery má tento týden v pražském Divadle Archa vyhrazeny americká avantgardní umělkyně Meredith Monk (61) se svým Vocal Ensemble.
Její rodina pochází z východoevropského židovského prostředí, Meredith světlo světa spatřila v peruánské Limě, ale její věhlas je bytostně spjatý s New Yorkem a jeho avantgardní atmosférou 60. let. Právě ona se stala průkopnicí nového trendu, v němž se umělec nemusí držet jen „svého kopyta“, ale volně proplouvá napříč múzickými obory. Meredith Monk točí filmy, tančí, pořádá performance, skládá hudbu a především – zpívá. Její výraz vyrůstá z klasického hudebního vzdělání, ale v bouřlivé dekádě květinové Ameriky vstřebával také vlivy z emocionálně nespoutaného projevu rockerů i vokálních technik přírodních národů. Výsledek nazývají znalci pojmem „rozšířená hlasová technika“, laicky řečeno projev, v němž hraje významnou roli dýchání, křik, chrčení – tedy atributy, jež klasický zpěv zapovídal. Svobodný vokální rozlet Meredith Monk inspiroval hudebníky po celém světě. „Její enormní a nekompromisní hlasový projev umí osvěžit posluchače jako čistá voda z hluboké studny,“ napsal o ní americký list Village Voice.
Naposledy u nás Meredith Monk vystupovala před čtyřmi lety s operou Magic Frequencies, toto úterý a středu (15. a 16. 3.) v Arše představí výběr ze svých starších i novějších skladeb.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu