Co v Česku čeká člověka, který se veřejně přizná, že je pirát silnic?
„Je to zážitek. Na dálnici z Brna do Bratislavy jsem s ním chvíli jel 300 kilometrů v hodině. Vzrušením se mi potily ruce.“ Tak tohle prohlásil před týdnem idol kluků a hokejový reprezentant Pavel Kubina na srazu milovníků ferrari v centru Prahy. Hlavního města země, kde za posledních deset let kvůli dopravním nehodám skončilo na hřbitovech celé jedno okresní město, konkrétně 13 110 lidí, třetina z nich kvůli rychlé jízdě. Nabízí se otázka: Co má vlastně dělat policie, když se někdo na veřejnosti chlubí tím, že naprosto ignoruje dopravní předpisy? Předstírat, že nevidí, neslyší, nebo dát nějak najevo nesouhlas?
Češi jsou mistři v porušování dopravních předpisů a rádi o tom i mluví. V polovině devadesátých let se Václav Havel svěřil novinářům, jak se šéfem mladoboleslavské Škodovky testovali na úzkých okreskách kolem Lán jeden z nových modelů sto šedesátkou. Později měl následovníky, třeba hokejistu Petra Sýkoru, který o sobě v novinách prohlašuje, že osmdesát kilometrů z Prahy do Plzně urazí za dvacet minut – tedy rychlostí 240 km za hodinu.
„Pokud se policie dozví, že někdo spáchal trestný čin nebo přestupek, musí konat,“ říká pražský advokát Tomáš Sokol. „Minimálně si dotyčného pozvat k podání vysvětlení.“ Podobný názor sdílí i politik, stínový ministr vnitra…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu