V debatě o rodinné politice nové vlády ministr financí Bohuslav Sobotka minulý týden z obrazovky slíbil, že bude usilovat o prodloužení mateřské dovolené z dosavadních tří let na tři a půl roku. Rozhovor s matkou dvou dětí, členkou bankovní rady České národní banky Michaelou Erbenovou (37) odkrývá úskalí tohoto zdánlivě bohulibého projektu.
Před časem jste publikovala text, který se týkal mateřské dovolené a nízké porodnosti, napsala jste v něm mimo jiné, že míra rozmnožování je na pováženou. Pořád si to ještě myslíte?
Z materiálního pohledu na věc je dneska mnohem jednodušší mít děti než dřív. Nebyly mikrovlnky, krásné lehké skládací kočárky, výtahy v metru… to je velký rozdíl oproti éře komunismu. Vedle toho stojí možnosti seberealizace, které jsou ve srovnání s nabídkou před dvaceti lety strašně široké. Pokud bych to chtěla vyjádřit jako ekonom, tak dnes jsou daleko vyšší náklady v obětovaných příležitostech. Pro člověka, jako jsem já, který se chce realizovat profesně, nebyla perspektiva za komunismu moc velká a vypadnout na dva tři roky z praxe a pak se tam vrátit nebyl žádný problém.
A teď to problém je?
Teď je to problém velmi významný. Jak kvůli oprávněnému tlaku zaměstnavatelů, kteří mají normální motivaci, co za komunismu chyběla, tak kvůli tomu, že v řadě oborů jde vývoj rychle dopředu, takže objektivně se kvalifikace ztrácí a žena je…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu