Zavedení eura v České republice většina pozorovatelů očekává nejdříve okolo roku 2010. Přesto je dobře, že se debata na toto téma již rozbíhá.
Výčet výhod a nevýhod přechodu na euro se v médiích čas od času objevuje (např. Kdy zavést euro v Čechách, Respekt č. 17/2005). Občas je ale třeba tyto argumenty kvantifikovat na českých datech. Například se objevuje úvaha, že původně byl jednou z výhod vstupu do eurozóny pokles úrokových sazeb, zatímco nyní, v době supernízkých českých úroků, se tento půvab eura vytratil – a nastoluje otázku, zda euro v tomto směru bude takovým přínosem, jak především ekonomové očekávali.
Na druhou stranu není zcela jisté, že na poklesu nemá podíl i náš vstup do EU a očekávané přijetí eura. Lze totiž předpokládat, že pokud se určité zemi podaří získat plnou důvěru investorů ještě před vstupem do eurozóny, pak domácí sazby většinou klesnou už před přijetím eura a vstup do společného měnového prostoru už z tohoto hlediska skutečně žádné trvalé snížení sazeb nepřinese.
Otázkou ovšem je, zda nynější rekordně nízké české úrokové sazby, stlačené dolů mimo jiné i některými přechodnými protiinflačními šoky, skutečně svědčí o tom, že česká ekonomika má reputaci člena eurozóny i bez eura.
Pod vrstvou make-upu
Ponechme však nyní stranou diskusi o jednotlivých argumentech pro a proti. Jistý otazník se totiž vznáší nad samotnou otázkou, do jaké míry je nevyhnutné, abychom do eurozóny vstupovali. Jistě,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu