0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Politika26. 9. 2005

Muž na pravém místě

V americkém Senátu vrcholí schvalování Johna Robertse do čela Nejvyššího soudu. Je to důležitá událost. Vždyť o novém členovi tohoto vrcholného justičního orgánu hlasovali senátoři naposledy za Billa Clintona (1994) a o předsedovi dokonce ještě za Ronalda Reagana (1986). Nynější dvoutýdenní slyšení v senátním právním výboru tedy budila mimořádnou pozornost. Nejvyšší soud plní v USA klíčovou funkci, představuje nejen nejvyššího odvolacího arbitra, ale je i soudem ústavním. Jeho činnost se nachází pod drobnohledem médií, často i kontroverzní závěry soudu si politici nedovolí zpochybňovat a podřizují se jim. Jeho rozhodnutí nejen reflektují, ale často i ovlivňují společenský vývoj v zemi více než kongresové zákony či nařízení prezidenta.

Astronaut
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. Autor: Respekt

V americkém Senátu vrcholí schvalování Johna Robertse do čela Nejvyššího soudu. Je to důležitá událost. Vždyť o novém členovi tohoto vrcholného justičního orgánu hlasovali senátoři naposledy za Billa Clintona (1994) a o předsedovi dokonce ještě za Ronalda Reagana (1986). Nynější dvoutýdenní slyšení v senátním právním výboru tedy budila mimořádnou pozornost. Nejvyšší soud plní v USA klíčovou funkci, představuje nejen nejvyššího odvolacího arbitra, ale je i soudem ústavním. Jeho činnost se nachází pod drobnohledem médií, často i kontroverzní závěry soudu si politici nedovolí zpochybňovat a podřizují se jim. Jeho rozhodnutí nejen reflektují, ale často i ovlivňují společenský vývoj v zemi více než kongresové zákony či nařízení prezidenta. Právě proto vzbudila nominace soudce Robertse v celé zemi silné emoce. Navíc lze očekávat, že v příštích letech se bude Nejvyšší soud zabývat klíčovými společenskými tématy, jako je problematika interrupcí, pozitivní diskriminace či zákaz manželství homosexuálů.

Původně Robertse navrhl prezident Bush na místo uvolněné po rezignaci pětasedmdesátileté soudkyně Sandry Day O’Connorové, která v této funkci zasedala jako první žena v historii. Jenže 3. září nečekaně zemřel předseda Nejvyššího soudu William Rehnqvist, který sice více než rok bojoval s rakovinou, ale ještě v srpnu tvrdil, že odchod z funkce neplánuje. Byla tu tedy dvě volná místa naráz a nové zasedání…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc