Selfmademan ze sovchozu
Před týdnem byl do třetice zvolen prezidentem poměrně velkého evropského státu. Přesné výsledky klání sice nikdo nezná a oficiální čísla (skoro 83% hlasů pro) připomínají spíše Asii, ovšem „tatínkovi všech Bělorusů“ šlo o rekord – o drtivou porážku opozice.
Před týdnem byl do třetice zvolen prezidentem poměrně velkého evropského státu. Přesné výsledky klání sice nikdo nezná a oficiální čísla (skoro 83% hlasů pro) připomínají spíše Asii, ovšem „tatínkovi všech Bělorusů“ šlo o rekord – o drtivou porážku opozice. Právě ta, ale i Evropská unie a USA odmítly výsledky uznat. Podle běloruských opozičních médií mu prý k vítězství gratulovaly především Moskva a Teherán. Tomu se říká „v nouzi poznáš přítele“. Přesto ale – kdo je vlastně ten Alexandr Lukašenko, o kterém se již delší dobu mluví jako o posledním diktátorovi Evropy? Vždyť i podle předpokladů opozice ho dnes, po dvanácti letech prezidentství v relativné složitém „terénu“, podporuje přibližně 40 % voličů, a to je v evropských poměrech pozoruhodný výsledek.
Dejte mi nějakou funkci
Pochází z chudé vesnické rodiny. Prý neví, kdo byl jeho otec. Ačkoliv uvádí, že je Bělorus, právě otázky kolem identity předka vyvolávají spekulace; kolují fámy, že z otcovy strany proudí v jeho žilách židovsko-romská krev. Lukašenko to v latentně antisemitském a rasistickém Bělorusku raději nekomentuje. Vychovala ho maminka.
Ještě před 20 lety znal jeho jméno v Bělorusku málokdo. Ví se ovšem, že než byl v roce 1990 zvolen do republikového parlamentu, vykonával funkci ředitele řadového sovchozu Gorodec ve šklovském okresu Mogilevské oblasti, jenže do…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu