2006/21
Zahraničí
Turecko se bouří
Jiří Sobota
Jeden soudce mrtev, čtyři zranění. Turecký právník Aslan Alpaslan (29) si za výkřiků „Bůh je veliký“ a „Jsem božím bojovníkem“ střelbou vyřídil účty s příliš sekulárně orientovanými pracovníky nejvyššího tureckého správního soudu.
Čína slaví
Jiří Sobota
Peking dokončil novou Velkou zeď. Je trochu kratší než ta stará, měří jenom něco málo přes dva kilometry, ale zato je 186 metrů vysoká.
Bulhaři a Rumuni: s mafiemi až do Unie
Luboš Palata
Hrubý domácí produkt na hlavu každého Čecha překročil dvacet tisíc dolarů. V takovém Irsku je to čtyřicet, ale v Bulharsku a Rumunsku není ani poloviční.
Spor o tři biskupy
Milan Slezák, Robert Mikoláš
V komunistické Číně dostanou v těchto dnech tři katolické diecéze své biskupy. Raduje se z toho Peking, nikoli Vatikán. Ten je naopak vrcholně pohoršen. Proč, když je v ČLR čtyřicet dalších diecézí, které biskupy nemají?
Kobry a ještěrky útočí v São Paulu
Markéta Pilátová
Sem přece Playboy nedosáhne – nebo snad ano? (Policejní kontrola ve čtvrti Higienopolis, Sao Paulo, 17. května 2006)
Komentáře
Strach a hnus nad inspekcí
Jaroslav Spurný
Inspekce ministra vnitra vtrhla minulý týden do kanceláří Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a zabavila spisy a počítače detektivům vyšetřujícím korupci v tzv. biolihové aféře – skandálu, který velmi pravděpodobně sahá k nejvyšším špičkám sociální demokracie.
Facka, která sedla
Erik Tabery
„Bylo to z výchovných důvodů,“ vysvětlil Miroslav Macek zkoprnělým účastníkům sjezdu stomatologické komory, proč dal pohlavek ministru zdravotnictví Davidu Rathovi.
Kam ses schovala, ptačí chřipko?
Václav Cílek
Celou zimu jsme na prvních stránkách novin sledovali, jak se blíží, jak nás obkličuje, jak je už už tu – a pak zmizela. Je to velká žurnalistická záhada: co se stalo s ptačí chřipkou?
Kouzlo Angely Merkelové
Anneke Hudalla
S láskou je to známá věc: tři měsíce, říká se, a růžové brýle spadnou. V politice to platí dvojnásob. Úpadek začíná ihned, jakmile nový premiér převezme funkci.
Ve hvězdách
Aleš Balcar
Kanadský fyzik Louis Slotin nevstoupil do dějin jako nositel Nobelovy ceny či objevitel průlomového vynálezu. Přesto nemá mezi svými kolegy téměř srovnání, vždyť kolik lidí vlastními dlaněmi ukončilo atomovou reakci?
Čekání na bioHavla
Marek Švehla
Každý, koho vzrušují pravidelné zprávy o zdražování benzinu, by si měl nalistovat loňské titulky novin. Je to necelý rok, co český tisk zděšeně oznamoval, že cena ropy atakuje hranici třiceti dolarů za jeden barel.
Domov
Nenápadně se KSČM vrací k moci
Marek Švehla
Dnešní malé děti možná překvapí své rodiče za deset patnáct let otázkou, která nemusí být příjemná. Ta otázka zní: Kdy se dostali komunisti zpátky k moci a jak to tehdy vypadalo?
Díky za drahý benzin
Tomáš Pavlíček
Kdysi neskonale dávno – před dvěma lety – se o čtyřiceti dolarech za barel ropy psalo jako o čemsi nemožném, o „hrozbě“ a psychologické hranici. Dnes je to 72 dolarů, a dokonce i český ministr průmyslu a obchodu Milan Urban vzkazuje, že lépe už nebude.
Jeden den v životě
Martin Fafejta
Budí mě Valerie, je sedm ráno: „Půjdeme do školky?“ Říkám, že ano, a ona zklamaně odbíhá někam do nitra bytu, aspoň si ještě můžu poležet.
Jak by to šlo bez přijímaček
Kateřina Mahdalová
Zrušení přijímaček na střední školy je dobrý nápad, shodují se sociologové, psychologové a většina politiků. Proti zůstávají převážně učitelé a ředitelé škol. Co by se opravdu stalo, kdyby se už příští rok mohli žáci dostat, kam chtějí, a bez zkoušek? A kolik by to stálo?
Švédi mají internet, my máme pleny
Silvie Lauder
Ať sestaví příští vládu ODS či ČSSD, jedno víme už teď – ministerstvo informatiky v nynější podobě zanikne. Ať sestaví příští vládu ODS či ČSSD, jedno víme už teď – ministerstvo informatiky v nynější podobě zanikne.
Zabití na útěku, další prosím
Jan Kovalík
Vypadá to jako pořádná porce smůly: ti chlapi přišli do práce odkroutit si běžnou policejní službu a večer skládali uniformu do skříně jako podezřelí spolupachatelé zločinu.
Ekonomika
Třikrát na okraj
Marek Švehla
Je to vlastně taková hra na „chlapi z Prahy sobě“. Jedni drží státní kasu, druzí šéfují médiím a jejich sportovním rubrikám, třetí pak kopou do míče.
Co chce ODS udělat, pokud povládne? Nepovedlo se to objasnit ani Mladé frontě Dnes v rozhovoru s předsedou Mirkem Topolánkem publikovaným před týdnem.
Nakonec něco neekonomického. Některá česká média propadla hysterii v případu dětí Marcely Krajníkové.
Ocelový Evropan Mittal
Michaela Kreuterová
Lakšmí Mittal si dovolil velkou troufalost. Šéf největší ocelárenské společnosti na světě Mittal Steel se už čtyři měsíce snaží spolknout svého největšího rivala, evropskou hutní skupinu Arcelor.
Civilizace
Hypermarkety cizince nepřilákají
Martin Uhlíř
„Jezdíme se dívat na památky do zahraničí a přitom ty svoje klidně ničíme,“ říká v rozhovoru Petr Brestovanský.
Vědci o volbách
Helena Illnerová
Křičeli jsme na náměstích „Svobodné volby!“. A budeme je mít – od roku 1989 již pošesté. To jsme přece chtěli.
Stroje proti hrobům
Martin Uhlíř
Poprvé se ten zvuk ozval loni v létě. Lžíce bagru se tentokrát nezabořila jen do hlíny a kamení, ale narazila na střepy. Archeolog Petr Brestovanský zpozorněl.
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Francouzský estetik Roger Caillois popsal ve slavné studii o mimetismu, jak šikovně se některé živočišné druhy svým vzhledem připodobňují jiným.
Film
Respekt
To nejlepší z filmů pro tento týden..
Knihy
Respekt
Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít.
Festivaly
Respekt
Zajímavé festivaly pro tento týden.
Kulturní tip
Respekt
Frank Zappa zemřel před třinácti lety, ale tento týden se k nám jeho hudba vrátí.
Kultura
Tenkrát na severu
Petr Třešňák
Když se ti dva viděli poprvé, starší a nedůvěřivější z nich vytáhl pušku. Nebyl zvyklý na to, že zvědavá návštěva s fotoaparátem může přicházet v dobrém.
Co se děje ve světě
Bára Procházková
Slyšeli jste už někdy slovo artotéka? Nemáte právě po ruce žádné zbytečné peníze a zároveň vás přitahuje možnost pověsit si alespoň na čas na zeď bytu či firmy originál od někoho slavného?
Událost v umění
Zuzana Štefková
Loňskému finalistovi Ceny Jindřicha Chalupeckého Josefu Bolfovi v těchto dnech končí výstava v Moravské galerii v Brně a současně byla v polovině května zahájena přehlídka jeho děl v pražské galerii Hunt Kastner Artworks.
Řád není, jen temný smích
Ladislav Nagy
Přiznejme si bez obalu, že angloamerická literatura je posedlá úspěchem. Autoři jako Martin Amis, Salman Rushdie, Ian McEwan či z mladší generace Zadie Smithová řeší toto téma ve svých knihách a každý z nich o velký úspěch usiluje.
Deník z podpalubí
Petr Vizina
Svým písničkám říkají hudba ke svádění rozvedených servírek a už patnáct let se drží na samém dně české pop-music. Ústecké kapele Houpací koně se tu ovšem daří.
Cannes začalo ostudou
Tereza Brdečková
Ani Lucasovy Hvězdné války neměly takovou reklamu jako adaptace románu Dana Browna Šifra mistra Leonarda.
Diskuse
Před 10 lety
Respekt
Zdá se, že sparťanský fotbalový stadion v Praze na Letné je důležitým volebním tématem každé čtyři roky.
Právo občanů, nebo křivení trhu?
Zdeněk Švarc, Martin Stránský
Mají radnice investovat do vysokorychlostního internetu, jako dnes zcela samozřejmě staví nové silnice a chodníky? Anebo je internet spíš „auto“, které si má každý koupit sám?