2006/23
Scéna
Divadlo
Respekt
To nejlepší z divadel pro tento týden.
Film
Respekt
To nejlepší z filmů pro tento týden.
Hudba
Respekt
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Knihy
Respekt
To nejlepší z knih pro tento týden
Mimochodem
Tereza Brdečková
Sedím u přátel v Lausanne. Z okna je vidět na jezero, hory a na ústředí firmy Nestlé. Švýcarsko. Blahobyt, rozumná veřejná správa, možná jen trochu nuda.
Kultura
Nixon poráži Kennedyho
Erik Tabery
Kniha Anthonyho Summerse Richard Nixon – Arogance moci, sledující celý prezidentův život, ale může pro Čechy sloužit jako inspirace, že demokracie to mají všude na světě těžké. Stejně to dokazuje i práce Roberta Dalleka Kennedy – Nedokončený život.
Událost na internetu
Adam Javůrek
Jednou ze zásadních výhod internetu je bezesporu skutečnost, že na síti jsou si všichni rovni. To ale nemusí platit navěky. Představte si třeba, že zde bude zaveden „rychlostní poplatek“.
Co se děje ve světě
Tomáš Glanc
Moskevský klub Ikra (Kaviár) nedávno hostil křest čerstvého alba hudebníků, sdružených do skupiny Krovostok. Deska, nazvaná Skvoznoje (Napříč), vychází zhruba dva roky poté, co tato kapela definovala ruský rap jako svébytný a úspěšný jev, jehož vliv dalece přesáhl komunitu fanoušků hip hopu.
Dogma které chutná
Karel Veselý
Skládá odvážné zvukové koláže, vyznává vyhraněné politické postoje a v úctě má tradiční soul. Lehkost, s jakou Matthew Herbert komponuje, je ovšem pouze zdánlivá.
Spojené osudy Viktora Fischla
Viktor Šlajchrt
V Jeruzalémě zemřel jeden z nejzajímavějších českých spisovatelů. O smrti se v knihách Viktora Fischla hovoří často. Valnou většinu z nich sepsal ve věku, kdy se její nevyhnutelnost člověku stále více připomíná, osud mu však dopřál dlouhé stáří, svěží myšlení a dostatek literárních sil.
Velká gesta v Cannes
Tereza Brdečková
Přehlídku ovládly dramatické příběhy a velká romaneskní témata. Viděli jsme především hodně politiky a dějin, hodně války a filmový realismus. Dvě nejvýznamnější ceny si odnesly filmy, jejichž klíčovým motivem byly krvavé etapy moderních dějin.
Domov
Proč Kubice promluvil
Jaroslav Spurný
Muž v ošuntělém džínovém obleku popíjející džus před stánkem na periferii Prahy nevypadá jako někdo, po kom pase tým státních žalobců a bossové policejního sboru. Ale je to tak a Jan Kubice ví, že ve hře je hodně.
Paroubkova zelená kolona
Jan Kovalík
Zatímco vůdkyně vzpoury ve Straně zelených sedí zhroucená doma, její kolegové rozpačitě slaví vstup na velkou scénu. Příběh poražené frakce vypráví o tom, jak zraje nejnovější česká parlamentní strana.
Gott a sex a romský problém
Anneke Hudalla
„Kulturní politika v zahraničí je třetím pilířem zahraniční politiky.“ Tato definice německého kancléře Willyho Brandta je i základem české strategie. Na to, jaké místo se kulturním institucím v systému zahraniční politiky přiděluje, ovšem existují různé modely.
Špitální úterý
Jana Vlková
Jsem ráda, že to mám za sebou. Tisíc dvě stě kilometrů vleže v sanitce. Jinak to asi po operaci tříštivé fraktury kosti holenní a lýtkové s 23 šrouby a dvěma dlahami nejde. Repatriaci letadlem asistenční služba vylučuje.
Havárie Mariána Labudy
Kateřina Mahdalová
Kdyby jel Marián Labuda tenkrát před půl rokem stejně pomalu, jako se dnes vyšetřuje jeho havárie, mohlo se vše obejít bez obětí. Nehodu, při níž herec srazil a usmrtil na dálnici D 1 dvě ženy, zkoumá policie už půl roku.
Komentáře
Havlův zelený lesk
Erik Tabery
Havel zahajoval evropský Zelený týden, který má být příležitostí pro bilanci stavu životního prostředí. Je dobré, že se Havel kromě lidských práv věnuje i zeleným tématům, protože už svou přítomností budí o problém zájem.
CzechTek jde do hor
Erik Tabery
Minulý týden ministr obrany Karel Kühnl rozhodl, že milovníci hudby, kteří se každý rok scházejí na kontroverzním CzechTeku, dostanou místo ve vojenském prostoru Doupovské hory.
Kam až se dokrájí Evropa
Zbyněk Petráček
Černá Hora se v referendu odtrhla od Srbska. Je to dobře, nebo špatně? Je to rozklad životaschopného zbytku někdejší integrace, nebo spíše naděje pro Balkán, zmenšení jeho problémové části? To jsou teď otázky pro Evropu.
Bratrstvo Kočkovy pracky
Jaroslav Spurný
Hrdina, takových by mělo být víc, říkali před volbami jedni. Ne, politický manipulátor, který vše dobře načasoval a pojistil si podporu opoziční strany, odpovídali jiní. Bylo tedy správné, že Jan Kubice vystoupil před poslanci se závažným obviněním sociálních demokratů z propojení se zločinci?
Co bude dál
Erik Tabery, Marek Švehla
Pokud máte pocit, že těmto volbám nerozumíte, tak klid: patrně v tom nejste sami. Ostatně dá se tomu vůbec rozumět?
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Včera uplynulo 65 let od úmrtí Františka Janečka, spjatého s logem Jawa a tím nejlepším, co kapitalismus, podnikavý duch, invence a odvaha znamenají.
Diskuse
Film dostal zákeřnou ránu
Přemysl Martínek, Michal Bregant
Domácímu filmovému trhu neprospěje ochrana proti konkurenci zvenčí, ale podpora domácí tvorby. Nejde o to, aby se filmovnictví znovu znárodňovalo, nýbrž o to, aby se udržela kontinuita a kulturní identita filmové tvorby.
Před 10 lety
Respekt
„Překvapení, šok – a nakonec rozpačité zděšení,“ shrnuje deset let starý redakční komentář Respektu výsledky prvních voleb v samostatném českém státě.
Civilizace
Kaleidoskop
Jaroslav Petr
Winslow Friday se bude v polovině června zodpovídat před americkým federálním soudem ze zastřelení orla bělohlavého. Příslušník kmene Arapahů se hájí tím, že orla zastřelil z rituálních důvodů, a odvolává se na svobodu vyznání.
Komáři míří na sever
Martin Uhlíř
Sklepy činžáků, šachty s kapajícím potrubím, kanalizace, spleť tunelů metra. Prostory jako stvořené k tomu, aby v nich přebývali tvorové vzbuzující odpor a strach.
Zahraničí
Vztek zklamaných vítězů
Tomáš Vlach
Afghánistán zaznamenal nejtěžší nepokoje od pádu Tálibánu. Proti Američanům vystupují i jejich bývalí spojenci. Na začátku byla dopravní nehoda: 29. května řidiči nákladního auta v americkém vojenském konvoji selhaly brzdy a najel do zácpy ranní dopravní špičky – zahynuli čtyři lidé.
Akademici terčem bojkotu
Zbyněk Petráček
Je libo ukázku presumpce viny schválené přímo na akademické půdě? Stačí se podívat do Velké Británie. Minulé pondělí tam byl vyhlášen či přesněji doporučen akademický bojkot Izraele – jeho vědců a vědeckých pracovišť.
Kalašnikovy místo úředníků
Tomáš Lindner
Od roku 1993 ve východní výspě černého kontinentu stále neexistuje státní moc a země se stává vedlejším jevištěm globální války s terorismem. Jak se žije v zemi bez vlády?
Góly nejsou zadarmo
Bára Procházková
Ty tam jsou doby, kdy fotbal dominoval pouze sportovním rubrikám. V Německu se stal tématem číslo jedna a pronikl do všech společenských oblastí. Trh ovládly produkty s fotbalovou tematikou, na každém rohu se dokončují stavební práce a reklamu bez fotbalové narážky byste hledali jako jehlu v kupce sena.
Prodi vládne lídrům
Ondřej Houska
Sklonit hlavy a šlapat, radí svému týmu premiér Itálie. Ta po těsném volebním výsledku – na rozdíl od Německa či Polska – rychle sestavila většinový kabinet.
Ekonomika
Jsem příliš kvalifikovaná, říká šestnáct let nezaměstnaná docentka
Magdalena Frouzová
Nezaměstnanost v Německu už dávno nepostihuje jen lidi s nízkým vzděláním. Stále častěji můžete na úřadech práce potkat manažery, lékaře či akademiky.
Studovat? Merde! To je k ničemu
Alexander Popov
Nedávné sociální nepokoje ve Francii opět připomněly, že s pracovním trhem ve třetí největší evropské ekonomice není něco v pořádku. Jenže co přesně? Odpověď záleží na tom, koho se zeptáte. Odborář řekne, že je to snaha vlády zlikvidovat systém jistot, ekonom naopak řekne, že je to neschopnost vlády čelit vlivu odborů na veřejné mínění a prosadit důležité reformy.