2006/38
Scéna
Hudba
Respekt
Zajímavý koncert pro tento týden.
Televize
Respekt
To nejzajímavější v televizi pro tento týden.
Výstavy
Respekt
Nejlepší výstavy tohoto týdne.
Knihy
Respekt
Ty nejzajímavější knižní novinky pro tento týden.
Kulturní tip
Respekt
Třiadvacetiletá japonská spisovatelka disponuje vizáží oslňující barbíny a jazykem nesmlouvavého puberťáka. Ve svém románovém debutu z roku 2003 popisuje vztah mezi dospívající rebelkou Rui a punkerem Amou.
Kultura
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Kameník Jan Brokof, rodák ze Spiše, vstoupil do služeb hraběte Thuna v Klášterci nad Ohří roku 1685. Bylo mu rovných třiatřicet, což jsou Kristova léta, jimž bývá u mužů přikládán až mystický význam.
Kaddáfí v Anglické národní opeře
Ladislav Nagy
O libyjském diktátoru Muammaru Kaddáfím je známo, jak moc se vyžívá v kultu vlastní osobnosti. Šou Kaddáfí: žijící mýtus, kterou uvedla Anglická národní opera, mu jistě musela udělat radost.
Událost v televizi
Vladimír Just
K nechtěným kouzlům České televize patří její hry s kontextem.
V čem se Chalupecký mýlil
Viktor Šlajchrt
Moderní umění se rodilo z radikálních nálad, k nimž náležela nechuť ke kulturním dějinám.
Kde leží veřejný prostor
Tereza Brdečková
Dokument Eriky Hníkové Sejdeme se v Eurocampu nevypráví jen o venkově.
Made in Pearl Jam
Petr Třešňák
Pearl Jam v pátek 22. září vystoupí v Praze s repertoárem z letošního eponymního alba, které hudební magazín Rolling Stone označil za její nejlepší nahrávku posledních deseti let.
Diletantský krok ministra Štěpánka
Vladimír Just
Takový konec éry v Národním divadle si jeho ředitel Daniel Dvořák nezasloužil.
Strasti soukromého galeristy
Jan H. Vitvar
Soukromí galeristé nemají v Česku zrovna nejperspektivnější zaměstnání: umění tu kupuje až příliš málo lidí na to, aby se nemuseli spoléhat na podporu grantových komisí, které nemají peníze na rozdávání.
Civilizace
www.lsbu.ac.uk/water/index2.html
Pavel Jungwirth
Nevím, kde se vzalo přísloví „Nevydělá si ani na slanou vodu“. Mě osobně bádání o slané vodě docela dobře živí.
www.edge.org
Michaela Mužíková
Svět kolem nás je až příliš rychlý. Co se stane dnes, zítra jako by ani nebylo. Nic nemá absolutní platnost. K čemu to všechno je?
Souhvězdí pro let k Měsíci
Tomáš Přibyl
Označit uplynulých třicet let americké pilotované kosmonautiky za slepou uličku je přinejmenším odvážné.
Zahraničí
V Levantě se jasní
Zbyněk Petráček
Válka v Libanonu skončila před více než měsícem bez vítěze a mohlo se zdát, že vše je zcela zacementováno.
Turkmenbaši: plynem, solí i sekerou
Tomáš Vlach
V Turkmenistánu – na rozdíl od sousedního Uzbekistánu a Tádžikistánu – nejde o klanovou oligarchii, nýbrž o čistou diktaturu jednoho muže, velmi podobnou systému stalinskému. Z bankovek, mincí, billboardů i soch shlíží nejvyšší muž ve státě, doživotní prezident Saparmurad Nijazov alias Turkmenbaši – otec všech Turkmenů. Po něm či po příslušnících jeho rodiny se dnes jmenuje zhruba třetina všech obydlených míst v zemi a většina kolchozů a fabrik. Děti se musí ve školách povinně učit Ruchnamu, což je Turkmenbašim sepsaný recept na správný život.
Bosna sobě napospas
Matyáš Zrno
Bosnu a Hercegovinu prvního října ji čekají parlamentní a prezidentské volby, už páté od dohody v americkém Daytonu a konce války v závěru roku 1995.
Chceš změnit Jemen? Začni v Hadže
Jitka Adamčíková
Kdysi to bývala Šťastná Arábie. Potom země tradicionalistů, odkud vzešel Usáma bin Ládin. Dnes rozhoduje o svém osudu a mluví do toho i ženy.
Až co řekne Nová Čína
Robert Mikoláš
Poté, co Peking již zkrotil domácí média, kterým zakázal bez souhlasu nadřízených orgánů informovat o katastrofách, nepokojích či ekologických haváriích, zaměřil se před týdnem i na zahraniční agentury.
Diskuse
Před 5 lety
Respekt
Na rozdíl od současného babího léta vládl tenkrát před pěti lety chlad, déšť a na horách dokonce první sníh. A po nárazu letadel do newyorských Dvojčat a washingtonského Pentagonu zavládl už úplný mráz.
Index šťastného Fidela Castra
Jan Stejskal, Aleš Tůma
Autoři diskusních příspěvků Jan Stejskal a Aleš Tůma se zamýšlejí na tzv. indexem šťastné planety.
Ekonomika
Nomura čeká na výplatu
Petr Fischer
Česko neuspělo s odvoláním proti výroku arbitrů ohledně sporu s bankou Nomura. Dá se ještě ubránit před výplatou odškodnění?
Ticho v České korupční
Jaroslav Spurný
Nedávná členka představenstva České konsolidační agentury Radka Kafková, obviněná před šesti týdny z korupčního jednání, konečně promluvila k veřejnosti.
Domov
Připomeňme si
Kateřina Mahdalová
Loni v červenci byl v Boleticích u Děčína otevřen kriminál pro mladistvé vrahy a extrémní násilníky.
Rajterovo štěstí
Tomáš Sachr
Jana Rajtera neproslavilo ani pěstování nejzlatavějšího ječmene v Sudetech, ani chov nejstrakatějších krav na severočeských pastvinách. I když to obojí opravdu dělá, věhlas mu přinesla až tvrdohlavost.
Jeden kopal s Přibylem, druhý šetřil erár
Jaroslav Spurný
Národní bezpečnostní úřad se stává stále tajemnější a neprodyšnější institucí.
Vláda chce zvítězit nad body
Tomáš Pavlíček
Radost, obavy a vztek – takovou škálu pocitů vyvolává snaha Topolánkova kabinetu změnit nedávno zavedený systém trestů pro chybující řidiče.
Jeden den v životě
Anna Hradilková
„Ty tam opravdu jedeš? A s dětma? Nejsi blázen? Je tam válka!“ To jsem slyšela denně, celý poslední měsíc. Stejně jako před dvěma lety, kdy jsem jela s dětmi navštívit manžela do Izraele poprvé.
Ticho jako v hrobě Ernsta Kreischeho
Anneke Hudalla
Zářijová pocta Ernestu Kreischemu, jehož odboj proti Hitlerovu Německu byl dlouhá desetiletí úplně zamlčen, ukázala strach, s jakým se Češi otevírají tématu sudetoněmeckého antifašismu.
Komentáře
S Vondrou pro pivo
Anneke Hudalla
Alexandr Vondra v Berlíně navrhl svému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi, aby se Česko a Německo sloučily v tzv. „alianci pro pivo“.
Putinův svět po Putinovi
Zbyněk Petráček, Alexandre Gajdamacký
Dva vrcholní lídři ohlásili svůj odchod. Ale zatímco Británie po Blairovi se bude utvářet podle daných pravidel, pravidla pro příští Rusko se právě vytvářejí.
Varšava v době ledové
Luboš Palata
Dobré vztahy se sousedním Německem se zdají v našich dobách téměř samozřejmostí. Ale není to tak úplně pravda.
Ve hvězdách
Viktor Šlajchrt
K historické úloze, kterou sehrál v posledních dnech druhé světové války, se profesor Albert Pražák dostal spíš jen shodou okolností.
Hrátky s rozpočtem
Jaroslav Spurný
Vlastimil Tlustý odpískal euro, to je hlavní zpráva minulého týdne. Tímto tahem nás ministr financí zbavil jediné knuty, která nás nutila řešit tuzemské ekonomické nepořádky a rostoucí dluhy. Vláda se rozhodla, že ji nezajímá Evropa ani její rozpočtová pravidla, která nám do ní otvírají cestu. Takže máme zase volnost a můžeme si vládnout opravdu po svém. Kdo však aspoň trochu tuší, co tohle vládnutí Czech Made znamená, ten to s voláním „sláva“ nepřehání.