Antologie běloruských povídek, Větrné mlýny, 278 stran
„Dnes, v podmínkách kvazikulturní státní politiky, když se kulturou rozumí především propaganda a zábava, se do velmi vážného stavu dostala běloruština sama – vlastně základ národní identity. Prestiž běloruštiny a literatury, psané tímto jazykem, v republice rapidně klesá a spousta dětí na základních školách si musí mateřštinu svých předků osvojovat již téměř jako cizí jazyk,“ píše Sjarhej Smatryčenka v předmluvě antologie, do níž se mu podařilo sesbírat práce svých krajanů, kteří se ani v Lukašenkově režimu nebojí psát, co si o své zemi opravdu myslí.
Vít Janota: Praha zničená deštěm, Dauphin, 95 stran
„Když hladina stoupá/ přes jizvy kolejí/ zrušených/ továrních vleček/ přes chatrné ploty a ohrady/ přes vyrezlé/ nepotřebné harampádí/ táhne to ulicemi/ ten puškvorcový pach/ ty blány mezi prsty“ – tak vidí básník Vít Janota pražské Holešovice. Dauphin souběžně s jeho sbírkou vydává ve své edici Česká slova i básně Záznamy prázdnot od Miroslava Olšovského.
Ľubomír Feldek: Slovák na Venuši, Primus, 123 stran
Výbor z klasických sbírek slovenského poety, který se na podzim dožije sedmdesáti let. Knihu sestavil jeho český kolega Jiří Žáček.
Ryszard Krynicki: Kamień, szron / Kámen, jinovatka, Burian a Tichák, 189 stran
První český překlad tvorby polského básníka řadícího se ke Generaci 68, která v 70. letech publikovala především v samizdatu. Překlad veršů z jeho zatím poslední sbírky se dá v knize porovnávat s polským originálem.
Václav Daněk: Z hnoje snů tobě, Torst, 144 stran
Sedm Daňkových nových sonetů o jeho mládí v jižních Čechách, proměnách Prahy i o budoucnosti.
Muhammad Šukrí: Nahý chleba, Fra, 172 stran
Vpravdě šokující autobiografie, která mohla v autorově rodném Maroku vyjít až dvacet let po svém vzniku. Není divu, vždyť například Šukrího realistické popisy týrání a sexuálního zneužívání žen jejich muži a nápadníky se ani dnes nečtou příliš snadno.
Komiksfest, Praha, 21.–29. 10.
Nakladatelství Labyrint pořádá týdenní sérii výstav, besed a představení, které návštěvníkům přiblíží aktuální dění na naší i světové komiksové scéně. V kině Světozor se budou promítat filmy Road to Perdition, X-Men, Trio z Belleville, Kdo chce zabít Jessii? či Octobriana & the Finger of Lenin. V tomtéž kině proběhne výstava Současný český komiks s podtitulem Od Ferdy Mravence po Richarda Hackenbrudera. Svůj křest si na festivalu odbude kreslená románová trilogie Alois Nebel, kterou nyní Labyrint vydává v jednom svazku. Převedení této knihy na divadelní prkna v podání Činoherního studia z Ústí nad Labem bude k vidění v Divadle Komedie. Více o akci na www.komiksfest.cz.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].