2006/48
Scéna
Mimochodem
Tereza Brdečková
Objednala jsem si skleničku vína a barman řekl: „Sedmdesát pět korun.“ Bylo to ale ve Stockholmu a v přepočtu tedy dvě stě padesát korun českých.
Hudba
Respekt
To nejzajímavější z hudby pro tento týden.
Televize
Respekt
To nejzajímavější z televizního programu pro tento týden.
Výstavy
Respekt
Ty nejzajímavější výstavy pro tento týden.
Knihy
Respekt
Ty nejlepší knihy pro tento týden.
Kulturní tip
Respekt
BB/art vydává nový román Zadie Smithové, který nese název O kráse.
Kultura
Událost v televizi
Vladimír Just
Dokument Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína prý vedení České televize nedávno nezakázalo vysílat, jen ho dočasně stáhlo kvůli tomu, že se mu „nevešel do formátu“.
Co se děje ve světě
Tereza Brdečková
„Odchod na odpočinek? To jako myslíte smrt?“ reagoval před pár lety režisér Robert Altman na otázku jednoho novináře.
Kultura psaná pěstí
Erik Tabery
Pokud není na vaší výplatní pásce pražská adresa Politických vězňů 9, kde sídlí KSČM, určitě dáte následující větě za pravdu: Padesátá léta minulého století byla pro Československo naprosto odporným obdobím.
Guláš, pivo a nenávist
Radovan Holub
Východní Evropa, to je území plné zlodějů, hlupáků, talířů s gulášem a půllitrů s pivem. Alespoň podle západoevropských filmařů.
Výtvarníci v legiích
Jan H. Vitvar
Pozadí málo známého příběhu dvou výtvarníků-legionářů odkrývá komorní výstava, která začala minulý týden v pražském Museu Kampa mecenášky Medy Mládkové.
Krutý soucit šťastné hrůzy
Jaroslav Pašmik
„Buď se mnou dál, strašný můj infante, buď se mnou dál, poskakuj mi na rtech,“ zaklíná se na své čerstvé nahrávce zvané Přesletec (Black Point) výtvarník a hudebník Petr Nikl.
Dospívání v říši zla
Karel Veselý, David Grossmann
V úterý u nás nakladatelství BB/art vydá první díl komiksu Persepolis od Íránky Marjany Satrapiové. Autorka v autobiografickém románu načrtává střídmou černobílou kresbou příběh, který si prožila v íránském Teheránu během čtyř zlomových let.
Civilizace
Cesta mezi elitu
Pavel Jungwirth
Ve vědě platí „publish or perish“, čili publikuj, nebo zmiz. Už Johann Wolfgang von Goethe ve svém Eseji o experimentování napsal, že vědec by neměl výsledky své práce skrývat před zveřejněním.
Můj oblíbený web
Emil Paleček
V posledních desetiletích ovlivňuje věda stále více naše životy. Státy i organizace investují velké částky do výzkumu v naději, že se jim tyto peníze vrátí v lepších technologiích, vyšší vzdělanosti, kvalitnější zdravotní péči a podobně.
www.imdb.com
Cyril Höschl
Chcete vědět, ve kterém historickém filmu uvidíte v záběru středověké scenerie na obloze letadlo či na noze udatného rytíře kecky? Stačí kliknout a dozvíte se i to, co se nestalo.
Muž, který dráždil Kreml
Tomáš Vlach
Dokud bývalý ruský kontrarozvědčík Alexander Litviněnko žil, znal ho jen málokdo. Proslavily je až události minulých dnů, které vyvrcholily jeho smrtí po otravě radioaktivním izotopem polonia 210.
Zahraničí
Kásámy a OSN
Zbyněk Petráček
Zní to sice cynicky, ale je dobře, že automobil vysoké komisařky OSN pro lidská práva se v úterý nachomýtl k zásahu palestinské rakety typu Kásám.
Čestné maoistické
Zbyněk Petráček
Nepálská vláda podepsala mírovou dohodu s maoistickými rebely. Vsadili byste výplatu na definitivní konec letité občanské války?
Proč zakazovat, co nehrozí
Hana Kulišanová
Holandská vláda chce, aby z veřejných prostor zmizely burky, a do politiky se vrací polarizace. Voliči posílili krajní pravici i socialisty.
Neutíkat z Hindúkuše
Zbyněk Petráček
V Afghánistánu byla před třemi lety cizí vojska vítána davy po téměř čtvrtstoletí permanentní občanské války. Dnes se v Kábulu debatuje o zřízení „zelené zóny“, která by – po vzoru Bagdádu – chránila cizince.
Kongo Kabilovi, příště už Konžanům
Tomáš Lindner
Kinshasa má prezidenta a Afrika zažila nejdůležitější volby od roku 1994, kdy byl pohřben apartheid. Před někdejší skvrnou kontinentu se otevírá šance.
Slovenský Bond chybuje
Monika Žemlová
Ještě nedávno se mohlo Slovensko chlubit úspěchem v systémovém boji proti mafii a korupci.
Ekonomika
Pýcha Evropy jde na přistání
Marek Hudema
Měl to být příklad evropské spolupráce, který vytře Američanům zrak. Koncern Airbus, a především jeho obří letoun Airbus A 380 ukazovaly slovy německého kancléře Schrödera, že „stará Evropa“ má stále ještě co nabídnout.
Ovoce zelenina v éře globalizace
Vladimír Ševela
Nejde jenom o čerstvou mrkev, i když o ni taky. Nejde dokonce ani jen o to, že v jednom výnosném byznysu tady asijská konkurence hladce válcuje domorodé Čechy.
Diskuse
Před 10 lety
Respekt
Před pouhými deseti lety jsme měli na titulní straně Josefa Luxe, protože jsme v hlavním článku a rozhovoru probírali mimořádný úspěch KDU-ČSL v senátních volbách. I dnes se této straně věnujeme, protože zažívá mimořádný neúspěch.
Co pacient potřebuje vědět
Pavel Vepřek, Pavel Pafko
Hodnocená kvality zdejších nemocnic:Pomůže lidem v rozhodování, či je jen zmate?
Drobnými krůčky k vyšším emisím
Respekt
Ministerstvo životního prostředí přichází s návrhem zvednout v Bruselu povolenou hranici emisí skleníkových plynů pro Česko o 4 miliony tun oproti loňsku; jinak prý nejde udržet zdejší hospodářský růst.
Domov
Proč Lucie raději skočila z okna?
Jan Kovalík
Špatný start a ještě horší cíl. Nad koncem jednoho zpackaného osudu se vznášejí otazníky.
Bém to zařídí
Jaroslav Spurný, Tomáš Pavlíček
Nepřáli si jej voliči, členové vlastní strany a ani zastupitelé. Přesto se Milan Jančík (ODS) stal starostou Prahy 5.
Předběhli jsme Ameriku, merci
Kateřina Mahdalová
Podle Reportérů bez hranic má Česko pátý nejsvobodnější tisk na světě. To zahřeje u srdce a potěší všechny milovníky žebříčků. Ale jak takové měření svobody vlastně vypadá?
Udržovací, nebo reformní?
Silvie Lauder
Sociální demokracie a ODS spolu ve vládě? Co bychom z toho měli?
Jeden den v životě
Silvie Tombová
Podzim hromadí listí ve tmě, mraky se ženou příliš rychle, vstávám v půl šestý na kávu. „Mami, mami“ z vedlejšího pokoje. Už musím jít. Jsem laický mentor.
Medvědi porazili Hyundai
Petr Třešňák
Když jednatel korejské automobilky Hyundai Eok-Jo Kim minulý týden v Ostravě představoval čerstvě podepsanou Deklaraci porozumění, působilo to chvíli jako dobrý vtip. Ještě před rokem se kvůli stavbě továrny v Nošovicích u Frýdku-Místku vyhrožovalo vyvlastněním i smrtí a vysoce postavení politici neváhali vzpurné majitele pozemků tvrdě vydírat. A teď, když je půda v kapse, najednou firma, ministerstvo průmyslu i Moravskoslezský kraj slibují šetrnou dopravu kolem fabriky, vytvoření biokoridoru pro vlky a medvědy, desítky milionů pro ekologické projekty v okolí, a dokonce zastavení přípravy dalších průmyslových zón v kraji.
Komentáře
Varšavský princip
Jiří Sobota
Ruští diplomati s prezidentem Putinem v čele se v pátek chystali do Finska za prací – měli tam zahájit těžká jednání o budoucí rámcové smlouvě o spolupráci s Evropskou unií.
Vavrek v temnotě české Mississippi
Marek Švehla
Pavel Trenze je brněnský strážník, kterému poslední červnový den parta výrostků zbila syna. Když se to pan Trenze dozvěděl, slíbil si, že násilníky najde.
A bičem je seřadíme
Od červnových voleb jsme se nezmohli na pořádnou vládu a funkční Poslaneckou sněmovnu. Příčin tohoto stavu už bylo uvedeno mnoho a většinou se řešení vidí ve změně ústavy.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
7. září 1978 odpoledne – spisovatel, novinář a disident Georgi Markov netuší, že právě začaly poslední tři dny jeho života.
Zvítězit v důležitých bitvách
Jaroslav Spurný, Jiří Sobota
Nejúspěšnější vojenská aliance na světě může na své vrcholné schůzce připomínat plovoucí ledovou kru.