2006/6
Zahraničí
Korea ničí bariéry
Zbyněk Petráček
Rok poté, co Severní Korea oznámila vlastnictví jaderné bomby, se na poloostrově opět cosi uvolňuje. Jak informuje The New York Times, ve městech těsně na jih od demarkační čáry začala práce na likvidaci protitankových bariér.
Pryč od arabské ropy
Zbyněk Petráček
George Bush přednesl už svou šestou Zprávu o stavu unie. Ti, kdo čekali převratné vyjádření k již rozjetým partiím, jako je Irák, Írán, Afghánistán či boj proti terorismu obecně, byli zklamáni.
Nechápeme vás, vy zase nás
Daniela Vrbová
Dánské vlajky hoří. Přitom Dánsko nikdy nemělo problémy s muslimským světem. Právě naopak. Proč tedy nyní vidíme v televizi muslimy pálit červeno-bílé prapory? Vše se odvíjí od konce září, kdy dánský list Jyllands-Posten otiskl dvanáct karikatur proroka Muhammada.
Zatřást Castrovou legendou
Jan Ruml
Všichni víme, jak důležitá je v diktatuře pomoc zvenčí. Ale nevíme, jak a komu to na místě říkat. Je nás pět a předtím jsme se sotva znali.
Nový Hamas aneb S kým máme tu čest
Nataša Dudinská
Zatímco Brusel a Washington si lámou hlavu, co s vítězem palestinských voleb, na Blízkém východě se už začalo jednat.
Afriko, vděčíš za to Francii
Jaroslav Formánek
Edvard Beneš se zasloužil o stát. Tento výrok zákona rozjel zásadní politickou debatu v Česku. Francouzská koloniální přítomnost měla pozitivní roli. Toto konstatování též ukotvené v zákoně rozvířilo klima zase ve Francii.
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Je-li Praha matkou měst, jak se říká, pak můžeme strašnickou Solidaritu označit za matku sídlišť. Ač leží kousek za krematoriem, rodila se tu kdysi za Stalina urbanistická budoucnost v podobě prvních paneláků.
Kulturní tip
Jaroslav Pašmik
Co se děje na slovenské kulturní scéně? Podle všeho to tam pěkně vře. Umělci podepisují petici za odstoupení ministra kultury pro jeho neschopnost, nejslavnější bratislavské divadlo Stoka se hroutí.
Co se děje ve světě
Jaroslav Pašmik
Následující příběh začíná jako mnoho jiných, ale končí téměř neuvěřitelně. Představte si, že je vám sedmnáct a dostanete od rodičů první elektrickou kytaru.
Televize
Petr Třešňák
Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden.
Knihy
Petr Třešňák, Viktor Šlajchrt
Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít.
Hudba
Jaroslav Pašmik
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Staré filmy zase táhnou
Tereza Brdečková
Čím to je? Návštěva letošního Projektu 100 nám leccos objasní. „Motocyklové deníky jsou vyprodané,“ hlásí pokladní pražského kina Světozor.
Noční hovory s Nam June Paikem
Tomáš Pospiszyl
Minulý týden zemřel Nam June Paik, zakladatel a klasik videoartu, člen hnutí Fluxus, zenový vtipálek a mudrc. Pro výtvarné umění dvacátého století znamenal asi tolik co John Cage pro hudbu nebo Merce Cunningham pro tanec, ostatně s oběma úzce spolupracoval.
Spielbergova pomsta
Petr Třešňák, Tomáš Kulka
Když se řekne Mnichov, vybaví se nám rok 1938 jako tragický důsledek politiky appeasementu. V Izraeli se ale asociace pojí spíše k mnichovskému masakru, který šokoval svět v září 1972.
Civilizace
Zdálo se, že to půjde rychleji
Veronika Maxová
Staromilci ve strojový překlad nevěří. Optimisté si myslí, že ho počítače zvládnou tak dobře, že člověku ušetří velikou část práce.
Kaleidoskop
Zdeněk Lukeš
Ztrátou pro českou kulturu je zbourání funkcionalistické vilky významného českého meziválečného architekta prof. Otto Rothmayera (1892–1966) v Káraném.
Na zájezdu do budoucnosti
Karel Hvížďala
Po agrární a průmyslové společnosti nastala éra společnosti informační. Informace jsou nejrozšířenější komoditou na trhu, staly se prvotní strategickou surovinou v globální vesnici.
Ekonomika
Zachraňte Hranice
Marek Pokorný
Více Philipsu – a méně zlobivých občanů, kteří mu nechtějí prodat půdu pro stavbu továrny, přál si kdysi v televizi premiér Miloš Zeman. Jeho vláda se snažila ono přání splnit, ale nakonec to nevyšlo.
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, David Vačkář
Tuzemským bankám, kritizovaným za vysoké bankovní poplatky, hodila rukavici – kampelička. Družstevní záložna Fio totiž zrušila poplatky za vedení účtu.
Evropský rozpočet: co summit nevyřešil
Petr Zahradník
Na harmonizaci daní v EU zatím není vhodná doba. To však neznamená, že to bude platit napořád. Takže zase celý rozpočtový kolotoč znova od začátku?
Souboj na internetu
Marek Hudema
Přesouváme se na internet, zavelel loni známý magnát Rupert Murdoch, šéf největšího mediálního impéria vlastnícího například britské Times či americký New York Post.
Domov
Připomeňme si
Jaroslav Pašmik
Radikální přepisování české rozhlasové mapy pokračuje. Před měsícem vstoupila do éteru první veřejnoprávní stanice pro mladé Rádio Wave a brzy se snad dočkáme také první čistě zpravodajské stanice.
Milují dobro a Lenina
Tereza Nosálková
Už jen pár týdnů zbývá do konce ultimáta, které dal nedávno stát mladým komunistům: buď se zřeknete snahy zakroutit demokracii krkem, nebo vám zakážeme činnost.
Zlatý věk hazardu je u konce
Jáchym Topol
Česko stoupá vzhůru, staré poučky přestávají platit. Třeba ta, že peníze nesmrdí. Jde o to, které. Mezinárodní nádraží Praha Holešovice. Je sedm ráno a kolem herny v hale se šinou zástupy cestujících.
Proč mlčí žalobce Dolejší?
Jaroslav Spurný
Úsměv Jaroslava Dolejšího ve stínu široké krempy – pro fotografa – je to nejsdílnější, co z něj novinář dostane. Jinak muž, který má na pražském vrchním státním zastupitelství na starosti ty nejzávažnější hospodářské zločiny, i ty, ve kterých nějak figurují politici nebo zkorumpovaní policisté, vstřícností neoplývá.
Tiše a bez příkazů se vrací cenzura
Marek Švehla
Jedni o tom vyprávějí celé legendy, jiní naopak tvrdí, že to neexistuje. Řeč je o způsobu, jakým zdejší politici znásilňují veřejnoprávní média. Nedávný příběh jednoho kritického komentáře v Českém rozhlase dává za pravdu těm prvním.
S maminkou za mřížemi
Tereza Nosálková
Malá Helenka (2) se ve Světlé nad Sázavou probouzí do mrazivého odpoledne a hned na jeho prahu se její drobné tělíčko zmítá rozespalým pláčem.
Komentáře
Český lev má letos Štěstí
Petr Třešňák
Dobrý rok, napadlo člověka po vyhlášení nominací na výroční filmové ceny Český lev. Tak silného a jednoznačného favorita, jako je Slámovo Štěstí, jsme už dlouho neměli.
Odvážný soudce
Marek Pokorný
Policie oznámila, že obvinila z podvodu majitele zkrachovalé cestovní kanceláře Travela Ivana Breznena a hrozí mu až dvanáctileté vězení.
Mráz přichází od Rychetského
Erik Tabery
Šéf Ústavního soudu se rozpomněl na svou komunistickou minulost a žádá cenzuru. Pro tentokrát nemáme na výběr mezi špatnou a dobrou zprávou – z Ústavního soudu přišla jen ta první.
Jsme čtvrtí na světě, hurá
David Vačkář
Ze Světového ekonomického fóra v Davosu přišla příjemná zpráva: Česko obsadilo čtvrtou příčku v hodnocení výkonnosti péče o životní prostředí. Lépe si vedly jen Nový Zéland, Švédsko a Finsko.
Ve hvězdách
Olga Lomová
V úterý 7. února uběhne sto let od narození Aisin Gioro Pchu-iho, posledního císaře Číny. Jeho životní příběh ukazuje jako na dlani dějiny Číny první poloviny 20. století...
Proroku, nezlob se
Zbyněk Petráček
Neurazíš. Tak zní jeden z doplňků desatera, který přinesla praxe politické korektnosti. Dnes je v liberálním světě skutečně nemyslitelné používat hanlivé výrazy vůči menšinám a slabším.