0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kultura4. 3. 2007

Nesmekat před smrtí

„Hlavní je, aby se člověk neustále něčím zabýval. S jistým potěšením zjišťuju, že už je sedm – musím jít vařit večeři. Tresku a klobásu. Myslím, že platí, že člověk se jakoby zmocní tresky a klobásy tím, že si je napíše.“

Astronaut
Fotografie: Je i tento okamžik skutečný život... - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt

„Hlavní je, aby se člověk neustále něčím zabýval. S jistým potěšením zjišťuju, že už je sedm – musím jít vařit večeři. Tresku a klobásu. Myslím, že platí, že člověk se jakoby zmocní tresky a klobásy tím, že si je napíše.“ Tak končí deníkové záznamy anglické spisovatelky Virginie Woolfové, které si vedla od roku 1915 do března 1941. O tři týdny později spáchala sebevraždu utopením v řece Ouse v blízkosti svého domu. Završil se tak život poznamenaný hlubokými depresemi, kde světlem naděje bylo jediné – uchopit a pochopit vnější i vnitřní svět horečnatým psaním.

Svaly ztuhlé větami

Dílo Virginie Woolfové (1882–1941) patří k vrcholům světové moderní literatury. Jeho autorka proslula intimními a introspektivními poetickými romány jako Paní Dallowayová nebo K majáku či fantaskním dílem Orlando, jehož hlavní postava putuje časem a dobami od alžbětinského dvora až do roku 1928. Do povědomí anglické meziválečné kulturní veřejnosti se zapsala i jako autorka početných literárních kritik a esejů, zapálená feministka a členka neformální skupiny umělců Bloomsbury Group, která svými postoji provokovala a odsuzovala tradice, hodnoty a tabu viktoriánské éry v náboženství, rodinném životě, umění i sexu.

Její tvorbu silně ovlivnila díla francouzského filozofa Henriho Bergsona, především jeho výklad pojmu trvání (la durée). Jde o tezi lidského vnímání, v němž je…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc