Máme se zbavovat bolesti?
Stále dokonalejší medikamenty chrání pacienty před různými formami utrpení. Nadšení z úlevy má však i stinné stránky. Kde je tedy hranice?
Stále dokonalejší medikamenty chrání pacienty před různými formami utrpení. Nadšení z úlevy má však i stinné stránky. Kde je tedy hranice?
MUDr. Jan Hnízdil
Centrum komplexní péče Dobřichovice
Jak je ale vůbec možné, že navzdory úžasným lékům pacientů přibývá? Podstatu problému vidím v přísně vědeckém, ale naprosto pomýleném přístupu biologické medicíny ke smyslu a významu bolesti.
MUDr. Jiří Kozák
Předseda Společnosti pro studium a léčbu bolesti
Silná poúrazová bolest by se určitě tlumit měla a rozhodně není etické pacienta po těžkém traumatu nechat bez tlumení bolesti, u pacientů s migrénou též bolest nemá žádný varovný význam.
Jan Hnízdil: „Medicína bolest porazila a nikdo už nemusí zbytečně trpět,“ říkají dnes čeští lékaři. Bolest se stala samostatnou nemocí a její léčbou se zabývá speciální obor – algeziologie. Jen v České republice je pacientům trpícím bolestí k dispozici deset specializovaných center a sedmdesát menších algeziologických ordinací. Lékaři v nich využívají nejen skvělých možností moderní farmakologie, ale také například lineárních dávkovačů léků nebo přímo do páteře voperovaných neurostimulátorů. „Ještě nikdy nebyla věda k našemu utrpení tak milosrdná,“ zní poselství článku
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu