Slova mohou zabíjet
Julia Streichera, vydavatele listu Der Stürmer a dalších antisemitských periodik, popravili v roce 1946 za zločiny proti lidskosti.
Ian Buruma
(1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Znají ho i čeští čtenáři z knihy Západ očima nepřátel (2005), Slováci si přeložili jeho Zrod moderního Japonska. Burumovo zatím poslední dílo se jmenuje Smrt Thea van Gogha a hranice tolerance (Penguin Books).
Julia Streichera, vydavatele listu Der Stürmer a dalších antisemitských periodik, popravili v roce 1946 za zločiny proti lidskosti. Jeho zločiny spočívaly do velké míry ve slovech, v nenávistných slovech, která pomáhala legitimizovat masové vraždění.
Ve jménu víry
Existuje obecný předpoklad, že slova umějí zabíjet. To je zřejmě také důvod, proč pravicový nizozemský politik Geert Wilders nedávno řekl, že pokud si muslimové přejí žít v Nizozemsku, „polovinu Koránu by měli roztrhat a vyhodit“.
Jistě, Korán, stejně jako jiné staré náboženské texty, obsahuje pasáže plné násilí vůči nevěřícím. Stejně tak jako Židé, kteří dodržují tradici a o velikonoční hostině žádají Hospodina, aby seslal svůj hněv na ty, kdo „Ho neznají“, a jako mnozí křesťané, kteří věří, že peklo čeká na ty, kteří se nehlásí k jejich víře, také muslimové jsou vedeni k tomu, že zabíjení nepřátel islámu může být legitimní. Ale jsou slova Koránu opravdu hlavní příčinou politického násilí na Blízkém východě a v Evropě, spáchaného ve jménu víry?
Ti, kdo pálí knihy…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu