Tomáš Měšťánek:
Malby, pastely a kresby, 1997–2007
MUZEUM KROMĚŘÍŽSKA, GALERIE V PODLOUBÍ, 20. 9.–27. 10.
V Kroměříži je k vidění kolem sedmdesáti obrazů Tomáše Měšťánka (1951), velmi nenápadného malíře s velmi nápadným expresivním rukopisem. Taková ranní procházka pustým městem nebude po zhlédnutí jeho démonicky křepčících figur už nikdy jako dřív.
Pocta Václavu Hollarovi
CLAM-GALLASŮV PALÁC, 25. 9.–10. 11.
Ke čtyřstému výročí narození českého rytce uspořádalo Sdružení českých umělců grafiků Hollar výstavu, jejíž jádro vychází z tzv. Lukasovy sbírky, již nyní spravuje Vlastivědné muzeum v Šumperku. Plukovník Karel Lukas sbíral Hollarovy práce během svého pobytu ve Velké Británii, kam odjel bojovat za 2. světové války. Bezmála 750 grafik pak po návratu věnoval městu Zábřeh na Moravě, odkud sbírka přešla do šumperské správy. Lukas už její osudy nemohl sledovat, v březnu 1949 ho během výslechu umlátili estébáci. Druhou část expozice tvoří dvě stě grafických listů členů SČUG Hollar, jejichž spolek letos slaví devadesátiny.
Od Hollara k Beuysovi – sbírka Otta Mauera
ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM OLOMOUC,
20. 9.–30. 12.
Také tento lehce hollarovský projekt těží ze soukromé sbírky, tentokrát vídeňského dómského kazatele Msgr. Otta Mauera.
Alena Šrámková: architektura
DŮM UMĚNÍ, ČESKÉ BUDĚJOVICE,
19. 9.–21. 10.
Téměř po deseti letech se mohou zájemci podívat na samostatnou výstavu architektky Aleny Šrámkové (1929), která se proslavila především administrativní budovou ČKD na Václavském náměstí.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].