0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Eseje23. 11. 2007

Šťastné malé země?

Ian Buruma (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Znají ho i čeští čtenáři z knihy Západ očima nepřátel (2005, spolu s Avishaiem Margalitem), na Slovensku vyšel v překladu jeho Zrod moderního Japonska.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Ian Buruma - Autor: Archiv Autor: Respekt

Ian Buruma (1951) je spisovatel, žije v New Yorku a přednáší na Bard College. Znají ho i čeští čtenáři z knihy Západ očima nepřátel (2005, spolu s Avishaiem Margalitem), na Slovensku vyšel v překladu jeho Zrod moderního Japonska. Burumovo zatím poslední dílo se jmenuje Smrt Thea van Gogha a hranice tolerance (Penguin Books).

Malé demokracie západní Evropy mají celkově vzato výjimečné štěstí. Státy jako Nizozemsko, Belgie a Švýcarsko jsou svobodnější a bohatší než téměř všechny ostatní země na světě a zdálo by se, že se takřka nemají čeho bát. Proto o nich svět obvykle slyší méně než například o Afghánistánu či o Kosovu. Přesto se všechny tři v poslední době hojně objevují ve zprávách – a to nikoliv ze šťastných důvodů.

Černé ovce

Nejúspěšnější politickou silou ve Švýcarsku je dnes Švýcarská lidová strana Christopha Blochera. Stranické propagační materiály hovoří za vše. Jeden plakát zobrazuje tři bílé ovce vykopávající ze švýcarské vlajky ovci černou. A obrazy narkomanů a muslimských žen v šátcích jsou stavěny do kontrastu s propagačním filmem plným idylických záběrů na alpskou scenerii a výkonné banky – takové je Švýcarsko podle lidové strany.

Vlámská nacionalistická strana Vlaams Belang sice není v Belgii stranou největší, ale i ona si vedla v místních volbách dobře. Podobně jako Švýcarská lidová strana se…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc