0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Eseje8. 12. 2007

Ve čtvrté světové válce

André Glucksmann (1937) je francouzský filozof a politolog. Řadí se mezi tzv. nové filozofy, kteří v 60. letech podporovali protestní hnutí a stavěli se proti komunistickým režimům ve východní Evropě.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: André Glucksmann - Autor: Archiv Autor: Respekt
↓ INZERCESmetanova Litomyšl

André Glucksmann

(1937) je francouzský filozof a politolog. Řadí se mezi tzv. nové filozofy, kteří v 60. letech podporovali protestní hnutí a stavěli se proti komunistickým režimům ve východní Evropě. Je autorem knih Dostojevskij na Manhattanu, která reflektuje události 11. září, či Západ proti Západu (2003). Jeho nejnovější kniha z roku 2006 se jmenuje Une rage d’enfant (Dětský vztek).

Musel být nesmírně naivní ten demokratický občan 21. století, když ho překvapila nenávist, jež mu vstoupila do dveří. Byl přece se svým otcem a dědou přímo či nepřímo svědkem válek, vražedných revolucí a genocid, těchto specialit posledního století. Jak se jen mohl považovat za imunního? „Ne tady, ne já,“ říkal si. Ale potom, 11. září 2001, se Američané stali svědky vraždy několika tisíců z nich – bez důvodu. Jen byli tam, kde byli, nic netušíce, v práci nebo na kávě, bílí, černí a žlutí, ženy v domácnosti a bankéři, když najednou pochopili, že jsou terčem nelítostné vůle zabíjet bez výběru.

Dvě třetiny obyvatel světa ztratily svou orientaci.Svítá nový, nemilosrdný den, v němž síly nelidskosti a moc nenávisti nebezpečně mutují. Generace, jež neúnavně pracovala na krocení nukleární války, se ocitá před perspektivou, která je nesrovnatelně hrozivější než ta, kterou se snažila likvidovat. Teď se musí pokusit…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc