Univerzální jazyk čísel
Umění zacházet s čísly je zvláštní věc. Maďar Pál Erdős měl ve zvyku cestovat po světě a stavovat se na krátkou návštěvu u svých kolegů matematiků.
Umění zacházet s čísly je zvláštní věc. Maďar Pál Erdős měl ve zvyku cestovat po světě a stavovat se na krátkou návštěvu u svých kolegů matematiků. „Můj mozek je vám k službám,“ prohlásil, poté co s podivuhodnou intuicí nadhodil problém, u něhož se hostitel, aniž si toho byl vědom, již ocitl na půl cestě k řešení. Společně pak řešení nalezli.
Vděční matematici stále ještě v žertu, který už v jejich oboru zdomácněl, používají takzvaná Erdősova čísla. Naznačují pomocí nich, jak blízko se dostali k onomu velkému muži: „Erdős 1“ je označení pro spoluautory, kteří s ním publikovali, „Erdős 2“ pro spoluautory spoluautorů atd. Ale ve vší vážnosti – Pál Erdős se za svůj třiaosmdesátiletý život (zemřel v roce 1996) podílel na vzniku více než 1500 publikací a vytvořil síť, která prostřednictvím jeho spolupracovníků zasahuje nejen do většiny oblastí matematiky, ale také do mnoha jiných oborů – fyziky, biologie, lingvistiky a dalších disciplín.
Maďarský vědec odhodlaný překonávat veškeré obtíže plynoucí z požadavků imigračních úřadů či z jazykové bariéry (pokud se jeho slovní zásoba příliš nepřekrývala se slovníkem hostitele, stačily posunky a vzorce) byl přímo ztělesněním mnoha charakteristických vlastností svého oboru. Matematika vždy překračovala hranice času a prostoru více než většina ostatních druhů poznání. Genialita…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu