0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Eseje10. 5. 2008

Příběh dvou revolucí

Za „sametové revoluce“ 1989 jsem ve výloze pražského obchodu zahlédl plakát, na kterém bylo 68 obrácené vzhůru nohama na 89. Roky 1968 a 1989 jsou příběhy dvou revolucí, anebo přinejmenším dvou hnutí s dobovým označením „revoluce“.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Timothy Garton Ash - Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz Autor: Respekt
↓ INZERCESmetanova Litomyšl

Timothy Garton Ash

(1955) je britský politolog a historik, jeden z nejvlivnějších autorů dnešní doby. Je profesorem evropských studií Oxfordské univerzity a v posledním desetiletí se zabývá zejména transformací Evropy a Evropské unie. V českém překladu vyšly jeho knihy Spis, Dějiny přítomnosti a Svobodný svět - Amerika, Evropa a budoucnost Západu.

Za „sametové revoluce“ 1989 jsem ve výloze pražského obchodu zahlédl plakát, na kterém bylo 68 obrácené vzhůru nohama na 89. Roky 1968 a 1989 jsou příběhy dvou revolucí, anebo přinejmenším dvou hnutí s dobovým označením „revoluce“. Jedno kulaté výročí je teď, další za rok. Která z těch událostí se zapíše do paměti silněji a která znamenala větší změnu?

Rok 1968 bude těžké porazit, pokud jde o množství vzpomínek. Už teď se kvůli tomu výročí prolilo víc inkoustu než krve pod gilotinami v Paříži v roce 1789. Jen ve Francii prý vyšlo přes sto knih vztahujících se k onomu revolučnímu divadlu v květnu 1968. Německo pořádá své vlastní vzpomínkové orgie intelektuálů, Varšava a Praha se zabývají sladkobolnou dvojznačností jejich tehdejšího jara, dokonce i Británie věnovala tomuto výročí tematické vydání tamního intelektuálního měsíčníku Prospect.

Příčinu těchto publicistických orgií není těžké najít. Osmašedesátníci (v západním smyslu slova) jsou výjimečná generace v celé Evropě.…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc