2008/26
Editorial
Průzkum
Respekt
Průzkum: Hodnocení ekologické situace v ČR
Anketa: Je vhodné, aby soudní řízení v kuřimské kauze, která se týká týrání dětí, probíhalo veřejně?
Ondřej Nezbeda
Zásada veřejnosti soudního řízení má chránit především před výkonem tzv. kabinetní justice a plní i výchovnou a preventivní funkci. Nebylo by ale v rozporu s touto zásadou, kdyby soud nepovolil obrazové záznamy v průběhu jednání.
Příštích 7 dní
Respekt
Sněmovna by měla v týdnu rozhodnout o definitivní podobě poplatků u lékaře, na program schůze se má dostat i kontroverzní návrh exministra průmyslu Milana Urbana (ČSSD) na stavbu dalších dvou reaktorů v jaderné elektrárně Temelín.
Editorial
Martin M. Šimečka
Český prezident se výrokem o mrtvé Lisabonské smlouvě konečně stal Evropou uznaným disidentem. Po letité úporné snaze se mu tedy podařilo získat titul, o který v osmdesátých letech zřejmě zapomněl usilovat.
Kultura
Výchova proti systému
Jan Gregor
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je jím ve čtyřiceti, nemá rozum. Slavný bonmot připisovaný Winstonu Churchillovi jako by vyjadřoval hlavní dilema, které řeší postavy německého filmu Občanská výchova (2004).
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Bláznivý král zvukově přesyceného „shoegaze“ rocku Kevin Shields po letech oživil kapelu a koncertuje.
Alois Nebel: Záda
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Samota a tělesná slast
Pavel Klusák
Bonnie Prince Billy patří k muzikantům, kteří si odbyli poctivou řádku let na nezávislé scéně jako hvězdy pro užší okruh publika.
Umění zabité uměním
Jan H. Vitvar
Jako když bezhlavě surfujete po internetu: pokud se člověk neřídí klíčovými slovy, může se v záplavě informací utopit. Právě tohle je největším problémem přehlídky Mezinárodní trienále současného umění 2008, kterou Národní galerie připravila v pražském Veletržním paláci.
Neurotik ve slušné formě
Jan Gregor
Allenovy nejnovější dva opusy – vražednická moralita Cassandra’s Dream (2007) a vztahová komedie Vicky Cristina Barcelona (2008) – se zatím v plánech zdejších distributorů neobjevují.
Prahipík jménem Caeiro
Tomáš Weiss
Pessoa rozhodně nebyl romanopisec ani povídkář, vlastně se kacířsky dá špitnout, že to nebyl žádný spisovatel. Pessoa, to je truhla plná rukopisů, které jsou jen postupně vynášeny na světlo
Dlouhá chapadla minulosti
Jaroslav Formánek
Kladení otázek – objevování odpovědí. Taková je základní osa mistrně napsaného příběhu o hledání minulosti, kterou sám vyprávěč nepoznal, ale je jí přesto osudově určován.
Novinky
Respekt
Dějiny Romů v uplynulých šesti stoletích. Na příkladech konkrétních osob a jejich životních příběhů autor ukazuje, jak Romové přišli v 15. století na Moravu, jak byli zprvu pronásledováni a vyhošťováni a později pozvolna více a více tolerováni.
Tajný tikot dvacátého století
Tereza Brdečková
Márai, autor vzdálený všem literárním experimentům, se nakonec sám stal experimentem osudu, médiem, skrze něž proudily skryté nálady a trendy dvacátého století. Jeho skoro tisícistránkové Deníky jsou jednou z nejdůležitějších knih, které u nás v posledních letech vyšly.
Chcete mě?
Jaroslav Formánek
Hůla začal od roku 1984 na vlastní pěst budovat nevýběrový Archiv výtvarného umění. České muzejní instituce by mu dnes takový poklad mohly závidět. Ale jak se ukazuje, o jeho úctyhodný počin nejeví žádný zájem.
Blogy
Diskuse se senátorem Jiřím Zlatuškou o zavedení školného
Respekt
Na velký nedostatek řemeslníků by trh reagoval výrazným zvýšením jejich příjmů, skutečná situace na trhu práce však svědčí spíš pro to, že je stále ještě výraznější nedostatek lidí s vyšším vzděláním.
O právech lidí a zvířat
Angela Rogner
V ranních hodinách 21. května 2008 vtrhly ozbrojené bezpečnostní složky do bytů členů a ústředí sedmi rakouských organizací na ochranu zvířat.
Komentáře
Žádné drama
Erik Tabery
Poslanecká sněmovna je stále zablokovaná, musí jednat v krizovém režimu, aby se vůbec na něčem usnesla. Působí to jako další příklad neschopnosti zdejších politiků, jejich nechuti pracovat a krize politické kultury. Nic tak vážného se ale neděje.
Mléčná ropa
Luděk Niedermayer
Evropští farmáři si nevybrali pro protestní vylévání mléka do kanálů vhodnou chvíli. O vyšší příjmy za prodej mléka žádají totiž v době, kdy se běžný Evropan nemůže zbavit pocitu, že kolem rostou ceny všeho.
Netýrat děti podruhé
Petr Třešňák
Kauza týraných chlapců v Kuřimi se snad ani nedá vnímat s odstupem. Někdo ji programově ignoruje, jiní v novinách hltají každý nový detail. Paradoxní je, že dobré informace v tomhle případě neznamenají hlubší pochopení.
Unie získala čas
Jiří Sobota
Irsko a všichni ostatní mají po bruselském summitu dosti času dát si dohromady, co vlastně odmítnutí Lisabonské smlouvy znamená a jestli v plotě, který vztyčili v referendu Irové, přece jenom nejsou nějaké díry.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Vyšlo najevo, že se ztratil originál státního znaku a že za to mohou buď ve sněmovně, nebo na Hradě. Nejbohatší Čech Petr Kellner odešel těžit zlato do Ruska. Meteorologové oznámili, že léto bude chladné.
Připravujeme
Respekt
Miloš Zeman se chce vrátit do politiky a to rovnou na Hrad. Jakou má šanci a o co dnes vlastně v politice usiluje?
Jeden den v životě
Minus šest set metrů
Jan Balabán
Cestou do práce jsem si vzpomněl na komiksy podle knih Edgara Rice Burroughse o dobrodružstvích Johna Cartera na Marsu. Zastesklo se mi po prázdninách, po trámovém přítmí na půdě a po mně samém a mých bratrancích.
Expert na cestách
Respekt
Obvykle stačí vstát o půl osmé; ubikace, kontejnerová umývárna, jídelna i moje kancelář jsou od sebe jen pár kroků. Dnes to ale musím trochu urychlit, čeká mě výjezd mimo základnu.
Eseje
Impérium lidských práv
Ian Buruma
Proč poblíž barmského pobřeží kotví s nákladem potravin a dalších nezbytností pro oběti cyklonu Nargis francouzské, britské a americké válečné lodi, ale nikoli lodi čínské či malajsijské?
Plán pro Evropu
Timothy Garton Ash
Píšu tento text jako zastánce Lisabonské smlouvy a jako ten, koho mrzí, že ji Irové odmítli – z důvodů, které měly ostatně málo společného se samotnou smlouvou. Ale byl jsem šokován rychlou reakcí německých ministrů zahraničí a vnitra, jejich tónem a názorem.
Trendy
Cvrček na slunce
Markéta Pilátová
Solárních „vychytávek“ je dnes na českém i internetovém trhu celá řada. Od solárních hodinek, přes model cyklisty, který poněkud maniakálně jezdí na solárním rotopedu, po dřevěné modely historických letadélek.
Pobíhejte a dotýkejte se
Karolína Vránková
Jsou najímáni muzejní pedagogové, aby připravili nejrůznější programy, hlavně zaměřené na děti a mládež. Lektorská oddělení všech významných muzeí v Evropě rychle rostou a také u nás vznikají nové nápady.
Civilizace
Rebelská generace?
Miloslav Petrusek
Dějiny jsou střídáním generací – sdělení triviální, ale nezpochybnitelné.
Žijeme v hormonálním akváriu
Jaroslav Petr
Kanadské Jezero 260 leží uprostřed lesů. Na první pohled je to kus krásné panenské přírody. Experiment, který zde prováděl tým Karen Kiddové z University of New Brunswick, však proměnil jezerní vody v hormonální akvárium.
Neptej se a plať
Tomáš Přibyl
Boris Volynov svůj dramatický návrat z oběžné dráhy přežil. Znepokojivé je, že od loňského října se stejná, velmi nebezpečná situace opakovala dvakrát a v obou případech byli na palubě Sojuzu lidé.
Svět
Hranice lidové moudrosti
Tomáš Lindner
Koncem května pokryly zdi některých švýcarských měst plakáty, na nichž byly zobrazeny bílé, hnědé a černé ruce dychtivě sahající do bedny plné červených švýcarských pasů.
Pákistán proti Americe
Marek Švehla
Čtyři roky byl nenápadný sedmdesátník Abdul Kadír Chán v domácím vězení ve své vile v Islámábádu, teď ale opět může ven a Američané bijí na poplach: volným pohybem Chána je svět opět o něco nebezpečnější
Za závojem
The Economist
V Turecku to vře od té doby, co jeho ústavní soud začal projednávat návrh generálního prokurátora zakázat AKP a zabránit jednasedmdesáti lidem včetně premiéra Erdogana a prezidenta Abdulláha Güla v politické činnosti, a to na základě chabě zdokumentovaného obvinění, že jmenovaní usilují o nastolení islámského práva šaría.
Ekonomika
Švédský model pro soukromé vzdělání
The Economist
Člověk by příliš nečekal, že zrovna v sociálnědemokratickém Švédsku s tradičně silnou úlohou státu budeme svědky revolučního triumfu volného trhu. Nicméně právě ten se nyní odehrává ve švédských školách.
V mléčné bouři
Tomáš Sachr, Anneke Hudalla
Nedávné záběry německých a českých farmářů vylévajících na hnůj statisíce litrů „příliš levného“ mléka rozbouřily středoevropský klid.
Česko
Fízl v přízemí a věc veřejná
Jorge Zúniga Pavlov
Před léty se jeden můj kamarád stal členem jistého pražského bytového družstva a měl za to, že když musí měsíčně uhradit poplatky, má právo vědět, kam peníze jdou.
Dámy a pánové, konec sázek
Jaroslav Spurný
Čtenáři novin se právě dozvěděli, že v Česku se loni prosázelo rekordních sto miliard a senátor Novotný má v parlamentu návrh zákona, který chce této zemi sebrat letitý titul ráje hazardu.
Lépe, zajímavěji, rychleji
Kateřina Čopjaková
Vzorový letní turista roku 2008 bude opět o kousek vzdálenější představě o troubovi, kterého na cestování zajímá jen co nejlevnější doprava, ubytování a strava.
České ano po irském ne
Ondřej Kundra, Silvie Lauder
I když to tak podle novinových titulků nevypadá, Češi minulý týden v Bruselu zachraňovali Iry odmítnutou Lisabonskou smlouvu.
K věci
Na pozvání
Návrat Francie do střední Evropy
Jacques Rupnik
Sarkozy přichází s jiným pohledem v jiném kontextu: rozšíření i spor o iráckou válku máme za sebou a předsednictví Unie máme před sebou. Francouzský prezident, který neváhá připomenout své maďarské předky, začal svoji novou východní politiku loni v Budapešti, kde v parlamentu prohlásil, že nechce, aby někdo mlčel, a že si hlavně přišel vyslechnout, co noví členové čekají od Evropské unie.
Univerzitní martyrium
Ivo Mathé
Do poloviny září má odborná i laická veřejnost možnost zapojit se do celospolečenské diskuse nad strategickým dokumentem nazvaným Bílá kniha terciárního vzdělávání.