2008/37
Editorial
Průzkum
Respekt
Po roce 1989 nebylo pro policii lehké přesvědčit občany o své důvěryhodnosti. Nadpoloviční důvěry mezi veřejností dosáhla až po roce 2000.
Anketa: Co by měla EU dělat, pokud se ruské jednotky odmítnou stáhnout z území Gruzie?
Respekt
Bude-li Unie napříště od Ruska něco chtít, musí mít respekt, a ten nezíská dříve, než se v rovině zahraničněpolitické a bezpečnostní sjednotí.
Editorial
Erik Tabery
Američané vědí, jak důležité je pouto mezi voličem a kandidátem, takže na tom tvrdě pracují. U nás se to zatím podceňuje a komunikace se nechává až na poslední chvíli před volbami.
Příštích 7 dní
Respekt
V pondělí 8. září odjede na jednání do Moskvy francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Jménem Evropské unie bude požadovat dodržování podmínek příměří v Gruzii, které pomohl před měsícem sám vyjednat.
Civilizace
Chvála stagnace
Václav Cílek
Stagnace má jiný význam v našem rozumovém a v našem emočním slovníku. Pocitově vnímáme růst jako něco pozitivního a tím pádem stagnaci jako cosi negativního.
Dva, kteří věděli
Petr Třešňák
V únoru roku 1995 vpadl do centrály Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ve Washingtonu muž s kufry v rukou. Přijel právě z Chicaga, kde strávil mnoho let u FBI bojem s hospodářskou kriminalitou a organizovaným zločinem. Ani se nestavil v novém služebním bytě, šel rovnou do budovy, v níž měl následující roky šéfovat protiteroristickému odboru.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Skončily prázdniny a začala škola. Evropská unie se rozhodla, že neuvalí na Rusko sankce za jeho vojenský útok na svobodnou Gruzii, a Kreml označil rozhodnutí evropských lídrů za „rozumné“. Deset tisíc lidí zavítalo na mezinárodní sraz hasičů v Přibyslavi.
Připravujeme
Respekt
Inlajny, bouldering, pilates – nové sporty s exoticky znějícími jmény se u nás množí jako houby po dešti. Navzdory pestré nabídce je však dnešní populace mnohem méně zdatná než před lety. Co s tím?
Jeden den v životě
S čipem v hlavě
Markéta Pilátová
Konspirační teorie jsou nebezpečné. Svádějí k tomu, aby na ně člověk všechno sváděl. Ale filmy o nich jsou zábavné. Jeden jsem si koupila na DVD.
Na víně u Míši
Terezie Täubelová
Bylo již hodně po půlnoci, když jsme s několika zahraničními novináři ve Tbilisi seděli nad sklenkou čači. Rozebírali jsme již postopadesáté současnou situaci na Kavkaze a možné scénáře vývoje situace, když jednomu z nich zazvonil mobil.
Trendy
Návrat krále utopie
Markéta Pilátová
Jedenáctého září se s věžemi v New Yorku zřítila do propasti nejedna profesionální kariéra. Španělský módní návrhář Miguel Adrover (42) v roce 2000 získal tzv. módního Oscara, cenu Perryho Ellise, a připravoval svou největší přehlídku věnovanou soužití kultur nazvanou Utopie.
Jen víc píp
Karolína Vránková
Americký novinář Evan Rail toho o „české pivní kultuře“ slyšel dost. Inspirovala ho natolik, že sepsal pivního průvodce Good Beer Guide. K jeho překvapení jej ale v hospodách a restauracích po celém Česku čekaly vlastně pořád tytéž značky: Gambrinus, Staropramen, Budvar, Radegast.
Kultura
Alois Nebel: Hummer
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Ztraceno v přechodu
Jan Gregor
Vztah mezi starším mužem a mladou dívkou nepatří ve filmech k zvlášť originálním tématům. Francouzský režisérský veterán Claude Berri ho ale ve snímku Posluhovačka (2002) zpracoval se vzácně ironickým nadhledem.
Výstavy
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Novinky od protinožců
Jan H. Vitvar
Bylo to nezapomenutelné. Kamera zabrala Otakara Svobodu stojícího před nočním panoramatem australského Sydney a do Událostí České televize na sklonku srpna v přímém přenosu zazněly věty shrnující jeho pocity z vystoupení Českého národního symfonického orchestru s tenoristou Andreou Bocellim.
S nejčistším úmyslem
Pavel Klusák
Tříminutová popová písnička nezmůže všechno. Zároveň je posledních padesát let v západním světě všudypřítomná: nemohla se vytratit ani z týdnů a měsíců, kdy Československo naplno prožívalo srpnový vpád sovětských vojsk. Letošní jubileum oživilo vzpomínky na písně a další mediální zvuk roku 1968 hned několika nosiči.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Kritika bez servítků
Adam Drda
Bohumila Doležala (1940) znají dnes čtenáři, respektive mediální konzumenti, zejména jako publicistu a politologa. O jeho výrazné literárně-kritické minulosti se ale mimo odborné kruhy neví prakticky nic.
Pobožný motorkář v kůži
Tomáš Weiss
Podle statistik ve Francii křesťanství nevzkvétá. Přesto se zde už tradičně vyskytuje velký počet obtížně zařaditelných a z církve vyčnívajících osobností.
Snobismus nám tu chybí
Tereza Brdečková
Každý z nás má svůj vnitřní příběh, který se jen zčásti kryje s tím, co nás v životě skutečně potkalo. Události v nás otvírají skryté prostory a Petr Král (1941) patří k autorům, kteří čerpají právě z napětí mezi vnějšími fakty a vnitřním prožitkem.
Cvičené pudlíky nečekejte
Magdaléna Platzová
Na lístky se tu stojí fronty, představení jsou každý večer plná. O tom se klasickým cirkusům, jako je Berousek, Jo-Joo nebo Prince, ani nesní. Jenže není šapitó jako šapitó a cirkusové stany, které už pátým rokem vyrostou vždy koncem prázdnin na pražské Letné, se od těch tradičních dost liší.
Téma
Pavučiny pomoci
Tomáš Lindner
Nekontrolovatelná změť organizací a nekoordinovaných projektů je podle OECD možná hlavním problémem současné rozvojové pomoci v subsaharské Africe.
Moje záchrana Afriky
Tereza Mirovičová
V roce 2005 se začal uskutečňovat můj sen vrátit se do Afriky a přinést s sebou něco, co tam bude užitečné. Dala jsem dohromady projekt na výstavbu školky a zároveň komunitního centra v Malawi a chtěla jsem tam odjet, abych na místě celou věc zorganizovala.
Svět
V bunkru s Honeckerem
Anneke Hudalla
Díky soukromému spolku Berliner Bunker Netz-werk (BBN), jehož 25 členů dokumentuje vojenské objekty v okolí Berlína, mají v těchto týdnech zájemci jedinečnou možnost podívat se, jak by „Erich a jeho soudruzi“ přežili atomovou válku.
Čiperná Evropa
Tomáš Lindner
Demografové Evropu rozdělili do 285 regionů a podle 24 různých indikátorů zkoumali, nakolik jsou jednotlivé oblasti připravené výzvu stárnutí populace a poklesu porodnosti zvládnout.
Česko
Kanadská výzva
Kateřina Čopjaková, Tomáš Pavlíček
Je to osudová volba: zůstat doma s malou šancí na lepší život, nebo všechno opustit a hledat štěstí za mořem. Bezmála pětistovka českých rodin převážně romského původu zvolila v poslední době druhou variantu a zamotala tím hlavu zdejším politikům.
To jste fakt přehnali
Michal Komárek
Vypadá to jako příkladný spor o uměleckou svobodu. Pardubická radnice vypověděla smlouvu galerii Mázhaus, která sídlí v jejích prostorách. Od příštího roku chce město přijít s umírněnou dramaturgií, jejímž smyslem bude především „nepohoršovat veřejnost“.
Společné ideály
Silja Schultheis
„Dnešní generace studentů nemá žádné společné ideály,“ litoval před deseti lety jeden z mých profesorů na univerzitě v Brémách.
Neničte náš obzor
Adam Šůra
Spousta lidí bude tvrdit, že tohle bylo jasné od začátku. Jestliže v Česku už léta platí, že při projektech dálnic, montoven a nákupních center se jen málokdo přetrhne ohledem na okolní krajinu, s nástupem větrných elektráren to není pravda.
Operace Agel
Tomáš Sachr
Při tom rozhodování šlo o hodně. Když dostali zaměstnanci třineckých oceláren a nemocnic vlastněných miliardářem Tomášem Chrenkem na stůl formulář s nabídkou přestoupit do jím založené zdravotní pojišťovny, byla to ze všeho nejvíc otázka víry.
Na pozvání
Hamburgerizace práva
Jan Komárek
Jsou u nás neomylnými soudci Ústavního soudu? Nebo snad soudci evropských soudů ve Štrasburku a Lucemburku, kteří mohou rozhodnutí českého Ústavního soudu za určitých podmínek podrobit přezkumu?
Aspoň kousek Bati
Tereza Engelová
O smrti Tomáše Bati jsem se dozvěděla z internetu uprostřed hor pákistánského Kašmíru. Nikdy jsem se s ním osobně nesetkala a ani jeho osobní příběh mě dřív nezajímal víc, než co jsem se dočetla na stránkách novin a časopisů. Zpráva o jeho odchodu ve mně ale vyvolala překvapivě sentimentální pocity a v duchu jsem mu musela složit hold.
Komentáře
Janoušek a Bém
Jaroslav Spurný
Prověřuje policie pražského primátora Pavla Béma a jeho přítele, lobbistu Romana Janouška, jak psal tento list před 14 dny?
Don Quijote na zebře
Petr Třešňák
Jaké je nejnebezpečnější zvíře v Česku? Zcela jistě zebra. Každý rok na ní umírají nebo přijdou k úrazu stovky lidí. V prvním pololetí letošního roku bylo těch mrtvých o pětinu více než loni. Sedm let staré novele silničního zákona, která dala pěším na přechodech přednost před automobily, se u nás stále nedaří moc dobře.
Táhnout na Rusko
Jiří Sobota
Reakce Evropské unie na ruskou invazi do Gruzie působí bezradně. Výrok předsedy Evropské komise Josého Barrosa po mimořádném summitu minulý týden, že „ve světle událostí nemůžeme dál pokračovat, jako by se nic nestalo“, nemůže znít banálněji.
Srážka zelených
Erik Tabery
Zelení zřejmě nečetli Jaroslava Foglara, protože jinak by znali vontské heslo: Mlčenlivost chrání nás. Před veřejností probrali všechny své nešvary a pěkně zostra. Rozhodně nikdo nemohl čekat, že to bude klidný sjezd, ale realita předčila očekávání.
Blogy
On-line rozhovor
Respekt
Nelze dlouhodobě ukládat na území Pardubického kraje komunální odpad nejen z Pardubicka, ale i z Královéhradecka a řízeně ho zakopávat do země. Trend v Evropě je jiný, daleko zodpovědnější.
Audit Jana Macháčka
Jan Macháček
Neblaze veselé třešničky strany KSČM shlížejí na všechny, kteří se budou do voleb pohybovat v České republice po železnici a čekat na nádražích.
Politická aktualita
Vlast, boj a Američané
Jiří Sobota
V hlavním městě Minnesoty St. Paul proběhl kongres Republikánské strany, který oficiálně nominoval senátora Johna McCaina do letošních prezidentských voleb.
Tlustý a novináři mají problém
Marek Švehla
Něco takového tu ještě nebylo. Poslanec ODS Vlastimil Tlustý jako agent provokatér se v přímé součinnosti s novináři Novy a MF Dnes snažil zdiskreditovat svého oponenta – premiéra Mirka Topolánka.
Krátce
Respekt Despekt
Respekt
Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) přišla s revolučním návrhem, aby v obecních volbách mohli voliči hlasovat už od šestnácti let.
Krátce
Respekt
Ministr práce Petr Nečas (ODS) oznámil, že od ledna zvýší o několik tisícovek dávky pro ženy na „mateřské dovolené“. To je jistě krok správným směrem. Mateřská je tady jedna z nejnižších v EU a ženy, které ji absolvují, jdou nespravedlivě s příjmem dolů.