0:00
0:00
Kultura4. 10. 20086 minut

Nepřekročené tabu

Řekněme to hned zkraje: napjatě očekávaný román Padající muž Dona DeLilla, který zpracovává události z 11. září 2001, není špatný, ale přesto je spíše zklamáním.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Netřeba cestovat, když máme vlastní zříceniny. - Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz Autor: Respekt

Řekněme to hned zkraje: napjatě očekávaný román Padající mužDona DeLilla, který zpracovává události z 11. září 2001, není špatný, ale přesto je spíše zklamáním. Nabízí sice poutavý popis událostí, ale nepřináší nic neotřelého a rozhodně ničím nezaskočí. Což sice může být pro českého čtenáře pořád zajímavé, ale na autora DeLillova formátu je to zatraceně málo.

↓ INZERCE

Don DeLillo (1936) je newyorský rodák, který se dle vlastních slov spisovatelem stal prostě tak, že žil v New Yorku a „viděl, slyšel a cítil všechny ty veliké, úžasné a nebezpečné věci, které toto město nekonečně schraňuje“. Vyrůstal navíc v italském imigrantském prostředí, a proto se od mládí potýkal s ideou amerického snu. K jeho zběžnému portrétu je třeba dodat, že DeLillo se jako čert kříži vyhýbá publicitě a odmítá se v této konzumní době v čemkoli podobat celebritám: na veřejnosti se takřka neobjevuje a poskytl pouhou hrstku rozhovorů.

Rebelové a teroristi

Česky dosud vyšly dvě jeho prózy: Bílý šum a Podsvětí. V nich se představil jako autor pracující s nedávnou historií, apokalyptickými vizemi, konspiračními teoriemi, paranoiou a popkulturou. V souvislosti s Padajícím mužem tu musíme připomenout i některé z dalších titulů: Hráče, jejichž hrdinka pracuje přímo ve „věžích“, které však pro ni zůstávají pouhými koncepty, a zvláště Jména, kde…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc