0:00
0:00
19. 10. 20086 minut

Lekce Kundera

Týden od zveřejnění našeho textu o minulosti světoznámého spisovatele Milana Kundery přinesl nekončící řadu komentářů, odsudků, doplňujících detailů i nových interpretací, jak se události na koleji Kolonka v březnu roku 1950 mohly odehrát.

Týden od zveřejnění našeho textu o minulosti světoznámého spisovatele Milana Kundery přinesl nekončící řadu komentářů, odsudků, doplňujících detailů i nových interpretací, jak se události na koleji Kolonka v březnu roku 1950 mohly odehrát. Bohužel velká část z nich vznikla především proto, aby se pokusila zachránit čest české kulturní modly. Šance poznat skrze její osud krutost a zádrhele naší stále nezpracované minulosti se tak mění v úplně jiné téma. Ve spor o to, zda je vůbec možné tuhle minulost nahlédnout.

Dotaz mlčícímu

Připomeňme ve stručnosti, co způsobilo celý poprask. I když to z novinových debat vypadá, že došlo k lynči bezbranného a nevinného muže, věc sama o sobě není vůbec tak dramatická. V rámci článku mladého badatele Adama Hradilka o zapomenutém hrdinovi z 50. let publikoval Respekt dokument ukazující, že strůjcem jeho zatčení a věznění byl tehdy zcela neznámý student Milan Kundera.

↓ INZERCE

Ten dávný příběh se ničím nevymyká ze stovek podobných. Mladý přesvědčený komunista se dozvěděl, že na studentské koleji si schoval věci možný agent západní rozvědky, oznámil to na policii a ta podezřelého zatkla. Nic z toho se nevymyká reáliím roku 1950, nic nevyvolává pochybnosti. Kdyby v policejním zápisu o oznamovateli nestálo jméno dnes světoznámého spisovatele, ale běžného penzisty, nikdo by o publikaci takového dokumentu nemluvil jako o něčem sporném. Jenže by se o něm taky nemluvilo vůbec. Právě slavné…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc