0:00
0:00
Svět25. 10. 200813 minut

Ve zlaté kleci

Volby už jsou jen o ekonomických otázkách a nejde v nich jenom o to, jak dostat z problémů finanční systém. Na veřejnost se znovu a znovu vynořuje otázka, jestli je možné pokračovat dál tak jako dosud.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Diagnóza: osobní bankrot. (C. García) - Autor: Jiří Sobota Autor: Respekt

Studentka Coloradské univerzity Kelsey Colclasureová dnes nemá svůj den. Před chvílí se dozvěděla, že kvůli administrativní chybě spojené s přestupem z jedné školy na druhou přišla o několik stovek dolarů, údajně nevratně. Dívka teď sedí na prosluněném trávníku campusu v Denveru a má slzy na krajíčku. „Vůbec tomu nerozumím, ničemu nerozumím. Nechápu, co se to okolo nás děje. Jsem z toho strašně vynervovaná,“ vyráží ze sebe studentka a za chvíli je jasné, že nemá na mysli jenom ztrátu nějakých pěti set dolarů.

↓ INZERCE

Kelseyina úzkost je mnohem hlubší. Kolem ní právě zuří finanční krize, kterou, jak říká, vůbec nechápe. Za pár týdnů jsou volby, v nichž si má vybrat prezidenta, který nebezpečnou situaci nějak zvládne, jenže Kelsey vůbec neví, co je vlastně potřeba udělat. „Měli by nás nějak vzdělávat, vůbec nechápeme, co se vlastně děje a podle čeho se máme rozhodovat. Mám strašný strach, že se rozhodnu špatně a že to bude mít důsledky pro nás pro všechny na strašně dlouhou dobu.“

Kelsey stojí na počátku své životní dráhy, ale je zdrcená vším, co každý den vidí a slyší. Neví, co má studovat, protože jí ve škole říkají, že její obor – tradiční žurnalistika – nemá budoucnost. Neví tedy, z čeho splatí dluhy, neví, jak to v Americe bude fungovat dál. Vzala si studentskou půjčku, aby pokryla školné, které i na státní univerzitě činí dvacet až třicet tisíc dolarů…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc