Dobře vychovaní rebelové
Jsou prý rozmazlení. A také nečtou, nezajímají se o dění kolem sebe, nechodí k volbám, mrhají čas na počítači, jen si nezodpovědně užívají a neumějí už ani pořádně demonstrovat. Ano, taková je podle mnoha škarohlídů dnešní (nejen) americká mládež.
Jsou prý rozmazlení. A také nečtou, nezajímají se o dění kolem sebe, nechodí k volbám, mrhají čas na počítači, jen si nezodpovědně užívají a neumějí už ani pořádně demonstrovat. Ano, taková je podle mnoha škarohlídů dnešní (nejen) americká mládež. Ne že by si jejich rodiče neužívali, ale jejich sex, drogy a rock’n’roll byly přece plné ideálů, nekonvenční politiky, snahy zlepšit svět…
Americká mládež se minulý týden vzbouřila proti předsudkům o své ignoranci. Lidé ve věku od osmnácti do třiceti let totiž volili ve větším měřítku než jejich vrstevníci v jakýchkoli dřívějších volbách, hlasovalo jich o 19 procent více než v roce 2004.
A promluvili pozoruhodně jednohlasně – 66 procent mladých voličů upřednostnilo Baracka Obamu, v kategorii od 30 do 45 let už Obama získal jen 52 procent hlasů. Ještě v minulých volbách v roce 2004 přitom John Kerry porazil George W. Bushe mezi voliči pod 30 let jen v poměru 54 ku 45, Al Gore v roce 2000 dokonce mezi mladými zvítězil nad Bushem jen těsně v poměru 48 ku 46 procentům hlasů. V žádné jiné sociologické kategorii Američanů, ať už měřeno věkem, náboženstvím nebo vzděláním, se výsledek letošních voleb nelišil tak výrazně ode všech ostatních v minulých třiceti letech.
Podle Johna Della Volpeho, ředitele volebních výzkumů na Harvardském institutu politologie, Obama získal o 8,3 až 8,4…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu