0:00
0:00
Civilizace27. 1. 200813 minut

Vyhnání z ráje?

Převážnou část své existence na Zemi prožil současný člověk jako lovec-sběrač. Až do vzniku zemědělství tvořilo jeho jídelníček ulovené maso a rostlinná potrava získaná sběrem.

Astronaut
Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer Autor: Respekt

Převážnou část své existence na Zemi prožil současný člověk jako lovec-sběrač. Až do vzniku zemědělství tvořilo jeho jídelníček ulovené maso a rostlinná potrava získaná sběrem.

Některé skupiny, například obyvatelé ostrova North Sentinel v Bengálském zálivu, tak žijí dodnes. Sentinelci jsou jedinými lovci-sběrači, kteří se dosud brání kontaktu s okolním světem. Chodí úplně nazí, jen s úzkým opaskem z rostlinných vláken kolem pasu, a dokonale odpovídají představě vznešeného divocha. Podle genetiků žijí původní obyvatelé Andamanských ostrovů v izolaci již od doby před více než 60 000 lety, kdy se moderní člověk poprvé rozšířil mimo Afriku.

↓ INZERCE

Zhruba před 12 000 lety se naši předkové pustili do experimentu zvaného zemědělství a podle některých názorů se z něj lidé ani jejich planeta už nikdy nevzpamatovali. Lidé se do továren jen hrnuli, aby unikli ze sychravého a hladového pekla venkova.Zemědělství s sebou přineslo populační explozi, nedostatek bílkovin a vitaminů, nové nemoci a odlesnění. Tělesná výška se na Blízkém východě po zavedení zemědělských plodin snížila o bezmála 15 centimetrů. Bylo tedy zemědělství „největší chybou v dějinách lidstva“, jak kdysi konstatoval Jared Diamond, evoluční biolog a profesor geografie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles?

Nemoci, podvýživa, paraziti

Podívejme se, jak vypadal…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc