Fotogenie identity / Paměť české fotografie
Dům umění města Brna, Dům pánů z Kunštátu, 15. 1.-17. 2.
Výběr více než dvou stovek převážně černobílých prací od jednatřiceti zdejších fotografů. „Spíše než o konstrukci, jíž se nevyhnutelně stávají dějiny, běží o spontánní zážitky fotografujících. Odtud esejistický podtitul Paměť české fotografie. Divák jím má být povzbuzen k rekapitulaci vlastní zkušenosti,“ míní kurátor expozice Josef Moucha.
Severin Tischler (1705–1742/43)
Arcidiecézní muzeum Olomouc, 31. 1.-20. 4.
První z řady drobných výstav doprovozených monografickým katalogem, jež mají v Olomouci představit výtvarné osobnosti z období středověku až baroka spojené s moravským regionem. Braunův následovník Tischler pracoval především v Moravské Třebové, jeho sochy ale najdeme i v kostelech ve východních Čechách.
Svět Jiřího Brdečky a jeho přátel
Galerie Millennium, Praha, 16. 1.-17. 2.
K nedožitým Brdečkovým devadesátinám jsou na Malé Straně k vidění kostýmní návrhy k jeho filmům, fotografie blízkých uměleckých druhů a poněkud bizarní doplňky bytu, kde se s nimi potkával. Zároveň se v galerii promítají i některé jeho snímky.
Sběratelé a mecenáši II – Buržoazie
Moravská galerie v Brně, Místodržitelský palác, 25. 1.-20. 4.
Druhá část cyklu věnovaná sběratelům, kteří svým dílem přispěli k obohacení sbírek Moravské galerie, je zacílená na tři velikány: rajhradského podnikatele Arnolda Skutezkého (1850–1936), brněnského advokáta Arthura Feldmanna (1877–1941) a prostějovského právníka Ludwiga Brülla (1867–1929).
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].