Hříšný křesťan Saman
Vloni tu vyšly indonéské pohádky a legendy v knize Smaragdové ostrovy, antologie moderní indonéské prózy Tygr! Tygr! a před Vánoci také prvotina představitelky nového proudu tzv. indonéské „voňavé literatury“ (tvorba mladé generace spisovatelek) Ayu Utamiové (40).
Vloni tu vyšly indonéské pohádky a legendy v knize Smaragdové ostrovy, antologie moderní indonéské prózy Tygr! Tygr! a před Vánoci také prvotina představitelky nového proudu tzv. indonéské „voňavé literatury“ (tvorba mladé generace spisovatelek) Ayu Utamiové (40). Román Saman je pro českého čtenáře v tuto chvíli zajímavý i tím, že minulý týden zemřel představitel režimu, proti kterému byl namířen – diktátor Suharto.
Kniha Saman i jí podobné prózy, které bořily tabu v cenzurou sešněrované zemi, nepojednává o žádných voňavých věcech a ženské autorky proti tomuto označení právem protestují. Saman způsobil v Indonésii konce devadesátých let, těsně po pádu Suhartova režimu, senzaci. Nejen že se v něm píše o boji aktivistů za zlepšení života drobných zemědělců, o svobodě slova, ale především se otevřeně zabývá sexem, právy žen a podobnými, do té doby v indonéské literatuře neslýchanými věcmi.
Bible a statečnost
V zemi, kde 88 % obyvatel vyznává islám, hinduismus, buddhismus nebo křesťanství a většina lidí považuje tradiční patriarchát za cosi samozřejmého, byla finalistka v soutěži o královnu krásy, aktivistka a nezávislá novinářka Ayu Utami, vnímána buď jako ženský prorok, nebo vulgární čarodějnice. Sílu jejího vlivu lze vystopovat nejen v dílech dalších mladých spisovatelek, ale také v tom, že se román v prvním půlroce po svém vydání dočkal…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu