0:00
0:00
Ekonomika16. 2. 200816 minut

Tam za tou duhou

Jak se zdá, politici mají v oblibě nebezpečí – rozuměj jako rétorickou pomůcku. Když George Bush obhajoval loňské posílení americké vojenské přítomnosti v Iráku, pravil, že pokud k němu nedojde, „svět bude nebezpečnějším místem k životu než dřív“.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Těšte se, svět bude lepší. (Žena v Číně vaří vodu v konvicích využívajících solární energii) - Autor: Globe Media/Reuters Autor: Globe Media / Reuters

Jak se zdá, politici mají v oblibě nebezpečí – rozuměj jako rétorickou pomůcku. Když George Bush obhajoval loňské posílení americké vojenské přítomnosti v Iráku, pravil, že pokud k němu nedojde, „svět bude nebezpečnějším místem k životu než dřív“. Britský premiér Gordon Brown se nechal slyšet, že rok 2008 bude pro jeho zemi „nebezpečný“. Vladimir Putin na schůzi NATO prohlásil, že Bushova vláda učinila svět nebezpečnějším.

↓ INZERCE

Pocit, že se nám nad hlavami vznáší katastrofa, přitom nemají jen politici. I o postojích veřejnosti se dá říci, že jsou celkově pesimističtější a orientované spíše dovnitř, na vlastní problémy. Podíl Američanů, kteří si myslí, že by jejich země měla zasahovat ve světě, je nejnižší od počátku devadesátých let (42 %). Podpora mezinárodního obchodu a nadnárodních společností klesá. Roste odpor vůči imigraci. Početné menšiny ve většině států tvrdí, že konkrétně je globalizace poškozuje. Ačkoli se názory na to, co je hlavní hrozbou současnosti, různí jak v časové, tak v místní dimenzi – od změn klimatu až po hospodářskou recesi –, všeobecně vládne spíše jistá malomyslnost a sklon pohlížet na okolní svět jako na zdroj problémů.

Jistě, spousta lidí je na tom momentálně opravdu prabídně – tak třeba barmští mniši či Luové v Keni. Nejlehčí život teď nemají ani investoři. Ale dá…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc