Proč to Klaus dělá?
Editorial
Anketa: Existují ještě objevitelská dobrodružství?
Respekt
Objevitelské dobrodružství má mnoho podob. Dnes už sice neobjevujeme nové kontinenty a díky družicím máme obraz Země bez bílých míst, ale to je jen zběžný pohled. Technika je nedokonalá, a tak jsou stále potřebné expedice za poznáním jakéhokoli druhu do pralesů Jižní Ameriky, do Arktidy a Antarktidy či do neprostupných lesů novozélandského Fiordlandu.
Editorial
Erik Tabery
Omšelé cedulky na zdech starších domů nesoucí jednoduchou větu „Zde padl neznámý hrdina“ mají tragický a fascinující rozměr. Jak je možné, že někdo položí svůj život za vlast a my neznáme jeho jméno? Zdálo se to jako zvláštní zpráva o době, která byla plná tragických konfliktů, kde lehce mizejí identity.
Respekt-Despekt
Respekt
Martin Bursík podepsal dohodu s Japonskem o prodeji českých emisních povolenek za deset miliard korun. S Japonci se mu podařilo vyjednat výhodnou cenu na základě garance, že peníze půjdou do ekologických investic.
Příštích 7 dní
Respekt
Tento týden začínají velikonoční svátky a také řada setkání a bohoslužeb. V neděli 12. dubna bude papež Benedikt XVI. slavit mši svatou před vatikánskou bazilikou, kde udělí tradiční velikonoční požehnání „městu a světu“ – Urbi et orbi.
Trendy
Pitná zelenina
Karolína Vránková
Americký guru zdravé výživy nabízel jednoduchý recept: stačí prostě udržovat své tlusté střevo v kondici a čistotě. A na to je nejlepší pít čerstvé šťávy ze zeleniny.
Bitva v pirátské zátoce
Petr Třešňák, Karolína Vránková
Podle výzkumů z jiných zemí stahuje a nabízí filmy a hudbu na internetu asi čtvrtina uživatelů, v Česku by to tedy byl nejméně milion lidí. Každý rok je jich několik stovek přistiženo a skončí u soudu.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Na Vysočinu se vrátili čápi. V Praze na Hradčanském náměstí přednesl svůj zásadní projev k Evropanům americký prezident Barack Obama. Škoda začala vyrábět fabie v Indii. V jackpotu jarní Sportky čekalo na svého výherce 141 milionů korun.
Připravujeme
Respekt
Před čtyřiceti lety, v dubnu 1969, vystřídal v čele KSČ Alexandra Dubčeka Gustáv Husák, který podřídil svoji politiku zcela diktátu Moskvy a stal se na další desítky let symbolem normalizačního režimu.
Jeden den v životě
Stará koza na Facebooku
Markéta Pilátová
O Facebooku se toho napsaly mraky. Jenže já jsem na něm nová. Mám sice dávno e-mail a skype, ale na Facebooku jsem tři týdny. Existuju tedy. Aspoň virtuálně.
Dlouhá služba anesteziologa
Respekt
Sedím na hlášení a usrkávám silnou kávu. Dneska nejdu uspávat na chirurgii ani jinam. Nebudu podávat anestezii, míchat chemické sny, umrtvovat, sledovat životní funkce a zase oživovat. Nebudu sledovat pomalé nebo neskutečně šikovné prsty operatéra, který na mé prsty přes plentu nevidí. Dnes pracuji na lůžkách ARO. Znovu se převlékám, tentokrát do oranžovo-žlutého.
Eseje
Sen o monopolárním světě
Jurij Andruchoyič
Russia Today. Okay, zarýmoval jsem s úlevou – prostě ruská televize pro zahraniční diváky. Ať si vysílá. Ostatně, používá stejné metody manipulace jako doma v Rusku.
Krize jako šance!
Ulrich Beck
Prožíváme dnes, v roce 2009, druhou světovou revoluci po roce 1989? Před dvaceti lety nečekaně padla berlínská zeď, poté se rozpadl Sovětský svaz, a nakonec se zhroutilo bipolární uspořádání světa z časů studené války. V jubilejním roce teď ironií osudu hrozí, že padne právě ten model kapitalismu, který tehdy slavně zvítězil. Navíc je možné, že jeho pád s sebou strhne Evropskou unii. Kde zůstalo vášnivé vzepětí Evropy?
Kultura
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Ústí je bohatší o novou nezávislou galerii. Ve sklepě činžovního domu naproti Fakultě umění a designu UJEP bude probíhat zvláštní maraton: každý z vystavujících si vybere autora, který ho v galerii vystřídá. Umělci si tedy vystačí bez kurátorského vedení – začínají autoři dříve spojení s Galerií Emila Filly, jako pokračovatele si zvolili Dominika Langa.
Televize
Jan Gregor
Humanistický a přitom nesentimentální příběh zastává ne až tak tradiční místo ve filmografii tvůrce, který se proslavil filmy se samurajskými náměty. Film zachycuje realitu poválečného Japonska, ale jeho poselství daleko přesahuje dobu svého vzniku.
Knihy
Magdaléna Platzová
Krátké dějiny našeho vesmíru obsáhnou 13 700 000 000 let. Německý astrofyzik bere čtenáře na cestu časem od počátku vesmíru až po jeho studený a temný konec.
Hudba
Pavel Klusák
Klavíristka a zpěvačka, Kanaďanka se slovenskými kořeny, věnuje své dvanácté album bossa nově. Nahrávku aranžoval Claus Ogerman – starý nápaditý profesionál, který býval kapelníkem u brazilského klasika žánru Antonia C. Jobima.
Kapitál vrací úder
Jan Gregor
Producent Bernd Eichinger se nebojí pouštět do filmů o postavách, které sice měly na chod dějin výjimečný dopad, nicméně pomníky se jim za to na náměstích stavět nebudou.
Bible třetího tisíciletí
Jaroslav Formánek
Když v dubnu 1950 v rámci perzekuční „akce K“ státní bezpečnosti za asistence milicionářů zlikvidovala na 219 řeholních domů a do koncentračních táborů internovala 2376 řeholníků, následovalo rabování a plenění klášterů.
Myška a kočka
Pavel Klusák
V první (a pěkně tlusté) knize věnované sdružení písničkářů Šafrán se její autor Přemysl Houda nezabývá tím, jaká byla poetika Hutky, Merty či Třešňáka, co z jejich písní přežilo dobu zrodu a čím to je. Místo toho zkoumá jinou věc, která stojí za to: povahu sedmdesátých let, z níž se zrodily šafránovské paradoxy. Autorští písničkáři se přece téměř vždycky cítí jako jedineční a nesouměřitelní. Proč tedy najednou založili něco mezi odbory, koncertní agenturou a klubem spřízněných duší?
Svaly z Bruselu se vracejí
Jan Gregor
Citový výlev hlavního hrdiny z jedné z úvodních scén filmu JCVD, který tento týden vstupuje do našich kin, patří muži, od kterého bychom podobné projevy příliš nečekali. Mezi jeho komunikační prostředky přece jenom patřily spíše dobře mířené kopy do spánku než nějaké sáhodlouhé slovní litanie. Film francouzského režiséra Mabrouka El Mechriho ale představuje nejpřekvapivější comeback sezony. Belgická legenda bojových umění Jean-Claude Van Damme se po letech zapomnění, kdy chrlil obskurní brakové filmy rovnou pro trh s DVD, vrátil na plátna kin. Bicepsy ale ve filmu ukazuje minimálně.
Národ jako představa
Jaroslav Fiala
Tato kniha dnes patří ke klasice. Šestadvacet let stará práce amerického politologa a odborníka na kultury jihovýchodní Asie Benedicta Andersona Představy společenství. Úvahy o původu a šíření nacionalismu nabourala ve své době řadu mýtů, které obklopovaly formování moderních národů.
Pro služky a taxikáře
Jaroslav Formánek
Hlavní postavy románu Witolda Gombrowicze (1904–1969) Posedlí jedou za odpočinkem, lenošením. Namísto uvolněné prázdninové nálady však ve vlaku panuje křečovitá atmosféra nedůvěry, podezřívání, úzkosti i nevysvětlitelného strachu.
Jak se neuřvat
Magdaléna Platzová
Opera v Česku není populární. Přesto se zájem o toto okouzlující umění lehounce zvedá a lidé se rozhlížejí, co je k vidění a slyšení doma.
Česko
Dnes je zavřeno
Bára Procházková
Lehký, mírný nebo nadýchaný. Protiklad, jaký nabízí realita a původní význam slova, které nosil v příjmení francouzský slovanofil Louis Léger, bychom hledali jen těžko. Pražská Legerova ulice má dnes k lehkosti opravdu hodně daleko. Denně po ní jen směrem do centra města projede kolem padesáti tisíc aut. Teď se tady ale pokoušejí o změnu: šňůra už dva týdny v části ulice nejezdí ve čtyřech, ale pouze ve třech jízdních pruzích. Omezení po dlouhých tahanicích prosadila radnice Prahy 2, aby ulehčila místním obyvatelům, sužovaným nadměrnými exhalacemi a hlukem.
Zlepšete mě, prosím
Kateřina Čopjaková
Dva měsíce nejistoty po neočekávané smrti mladé a zdravé pacientky zatím nezměnily vůbec nic. Jednatřicetiletá žena zemřela letos v únoru na vyhlášené pražské klinice Esthé po operaci, která jí měla zvětšit ňadra. Přestože lékaři tragédii dodnes nevysvětlili, atmosféra v ordinacích plastické chirurgie zůstává na známce „výborná“. Klienti se otázkami po rizicích moc nezabývají. Spíše naopak: poptávka po chirurgickém zkrášlování roste a pumpuje do oboru další a další peníze. A soudě dle západních trendů se směr navzdory krizi nemění.
Krocení českého brouka
Adam Šůra
S každým jarem to začíná znovu a znovu. V největším a nejpopulárnějším českém národním parku se kromě probouzející přírody už dlouhé roky rozpoutávají i celkem vášnivé debaty nad tím, jakým způsobem mají správci Šumavy bojovat s kůrovcem.
V Evropě, nebo s Klausem
Ondřej Kundra, Silvie Lauder
Je to, jako by v autobuse svištícím po dálnici náhle chytil volant jeden z účastníků zájezdu a chtěl ho strhnout nečekaným směrem. Řidič i pasažéři by sice rádi jeli dál po dohodnuté trase, ale nový kormidelník usilovně stáčí kola k výpadovce vedoucí někam na východ, do neznáma. Právě takové jsou vyhlídky Česka v době, kdy roste vliv prezidenta Václava Klause. Stále více je zjevné, že hlava státu chce „svou“ zemi strhnout z hlavního evropského proudu.
Dopisy
Komentáře
Nevěř soudci z Čech
Marek Švehla
V pražském centru napadla trojice mladíků člověka. Napřed mu nadávali, pak po něm házeli dlažební kostky a nakonec ho kopali. Bylo to proto, že měl na hlavě jarmulku. Policie je krátce poté chytila. Během vyšetřování zjistila, že dva z té trojice o den dřív napadli v metru mladíka jen proto, že jim připadal jako punker.
Klub mocných v Londýně
Luděk Niedermayer
Málokteré jednání politiků bylo někdy sledováno s takovým očekáváním jako jednání G 20 v Londýně. Setkání lídrů ekonomik reprezentujících více než 90 procent světové ekonomiky a téměř dvě třetiny obyvatel v době první globální recese si však takovou pozornost zasloužilo.
Těžkopádný Paroubek
Erik Tabery
Jiřímu Paroubkovi se brzy po vstupu do nejvyšších pater politiky začalo říkat buldozer. Jakkoli tato přezdívka není úplně přesná, skrývá v sobě jednu pravdu. Šéf sociálních demokratů se hodí jen na těžkou práci. Ve chvílích, které si žádají jemnost, rozvahu a střídmost, používá sílu.
Rusko v NATO
Jiří Sobota
Jestli je na světě nějaká opravdu úspěšná mezinárodní instituce, jmenuje se NATO. Nejen že existuje už 60 let, ale do puntíku plní smysl, kvůli kterému byla v roce 1959 založena. Severoatlantická aliance měla chránit demokratický Západ proti totalitnímu Východu ovládanému Ruskem. Úkol splněn, SSSR ani Varšavská smlouva dnes neexistují a do řad NATO se i osmnáct let po jejich rozpadu stále hrnou bývalí ruští vazalové. I u nás v Česku má obliba NATO mezi veřejností stoupající tendenci.
Na pozvání
Vybledlá naděje oranžové revoluce
Pavel Máša
Až se počátkem května sejdou v Praze na pozvání Evropské unie šéfové šesti států (Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska, Ukrajiny), aby s EU debatovali o rozšířené spolupráci v rámci tzv. východního partnerství, budou jejich úsměvy pro kamery upřímné jen zčásti. Někdo se bude radovat, někomu bude pražský summit spíše lhostejný, zato ukrajinský prezident Viktor Juščenko jen s vypětím sil skryje roztrpčenost, že se jeho země octla zase v jednom pytli s nějakými nýmandy
Výměna stráží v CIA: od Bushe k Obamovi
Igor Lukeš
Eric Holder, ministr spravedlnosti ve vládě prezidenta Obamy, řekl nedávno před Kongresem, že simulované topení je bezpochyby formou mučení. Tento kus selského rozumu může mít překvapivé důsledky: od roku 2001 totiž tuto metodu používala CIA a dopouštěla se tím mučení, což je v USA klasifikováno jako federální zločin. V řadách CIA jsou teď tucty lidí, kteří se v očích amerických zákonů dopustili hrdelního zločinu a na desítky let dopředu se budou obávat, když před jejich domem zastaví neznámé auto.
Ekonomika
Puč se musí umět
Jan Macháček
Autorovi auditu se občas poštěstí mluvit s českými i zahraničními diplomaty. Česká republika slovy nejmenovaného diplomata právě spáchala destrukci svých zahraničněpolitických zájmů na několik let dopředu. Podle jiného provedla mezinárodněpolitické harakiri v přímém přenosu.
Banky, půl roku poté
Luděk Niedermayer
Náhlý kolaps americké banky Lehman Brothers na podzim loňského roku šokoval finanční svět a během chvíle se zhroutilo impérium investičních bank, těchto vládců Wall Street. Tehdy se zdálo, že takový otřes přinese rychlou revoluci v architektuře světového finančního systému. Jak je to však dnes, jen o pár měsíců později?
Chléb, hry a stín voleb
David Marek
Jak na krizi? Levnějším jídlem! Snížíme daň z přidané hodnoty v restauracích a je to.
Ukažte jim ty peníze
The Economist
Jedním z problémů bohatého člověka je, že nemůže své peníze nechat jen tak zahálet: musí s nimi něco dělat. Pouze málo lidí má dostatečné sebevědomí, aby se do vřavy finančních trhů vrhli sami. Tento problém za ně řeší privátní bankéři – ovšemže za slušný poplatek.
Ohrožené ráje
Tomáš Lindner
Daňové ráje se nyní stávají terčem regulace globálního finančního kapitalismu, kterou nejhlasitěji prosazují Německo a Francie. Do závěrečného devítistránkového dokumentu ze summitu zemí G 20 v Londýně také Němci a Francouzi prosadili větu, že „éra bankovního tajemství je u konce“.
Svět
Dopis z Budapešti
Respekt
Mezi maďarskými bankéři v Londýně se vypráví, že když se na počátku 90. let na Západě vedla diskuse o nových středoevropských demokraciích, jejich britští kolegové upozorňovali na to, že Maďarsko by díky své kultuře a mentalitě mohlo jednou dopadnout jako Itálie. Věřili, že lajdáctví, byrokracie a politická fraška jdou ruku v ruce s korupcí, nestabilními vládami a nezájmem voličů.
Rovnější svět
The Economist
Bohatí i chudí existovali odjakživa. Přesto si rychlá změna vývoje v osmdesátých letech žádá vysvětlení, stejně jako skutečnost, že nerovnost v některých zemích vzrostla daleko více než v jiných. Existuje zřetelná propast mezi americkým a britským „anglosaským“ modelem a zbytkem světa.
Civilizace
Pohled na strop
Erika Hníková
V Brně je jedna kavárna, ve které když jíte dortík, hledí na vás shora pěkně realisticky namalovaní vypasení růžoví čuníci. Dříve, v dobách, kdy lidem záleželo na tom, jak vymalované a vyzdobené mají stropy, tady bývalo řeznictví.
Pošlete pro skřety
The Economist
Bojechtiví skřeti vystupující v trilogii Pán prstenů jsou odporná, nesympatická stvoření, která za sebou zanechávají jen zkázu a smrt. Ovšem pokud se za několik málo let ocitnete v hořícím domě, dost možná vám zachrání život.
Lékař není Bůh
Petr Houdek
Žijeme ve společnosti, v níž věda přinesla zevrubné chápání funkcí těla. Molekulární biologie a genetika odkrývají detailní mechanismy života a přinášejí nové možnosti léčby. Ne všichni ale vidí jen světlé stránky moderní medicíny.