Republika Rath
Editorial
Příštích 7 dní
Respekt
Ve čtvrtek 5. února bude rozhodovat bankovní rada České národní banky o případném snížení sazeb. Analytici očekávají, že s ohledem na slábnoucí korunu sazby oslabí maximálně o půl procentního bodu.
Respekt-Despekt
Respekt
Nový ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda zapomněl na stranickou loajalitu a po svém předchůdci v úřadu (a svém partajním šéfovi) Jiřím Čunkovi dává věci do pořádku.
Editorial
Erik Tabery
Ačkoli spolu články o hospodářské krizi a aktivitách hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha nesouvisejí, mají něco společného – strach.
Anketa: Bylo by zavedení šrotovného v konečném výsledku ekologické?
Respekt
„Šrotovné“ dle německého vzoru bez limitu CO₂ příliš ekologické není. Není jisté, že lidé si budou kupovat auta ekologičtější.
Kultura
Hudba
Pavel Klusák
Zajímavé hudební novinky
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Chtíč z močálu
Jan Gregor
První film, natočený celý v jazyce australských domorodců, začíná vtipem, naznačujícím odlišnosti ve vnímání a vyprávění příběhů mezi kulturami: „Kdysi dávno ve vzdálené zemi,“ deklamuje charismatický hlas mimo obraz, zatímco kamera se kochá jízdou nad nedozírným podmáčeným lesem. „Ne, takhle to není. Dělám si legraci. Prostě vám budu vyprávět příběh.“ Slova patří nepřítomnému vypravěči, kterého ve filmu Deset kánoí (2006) ztvárňuje David Gulpilil.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Alois Nebel: Medvěd 2
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Devět sil Dagmar Voňkové
Pavel Klusák
Umí vykřiknout „Hej!“ způsobem, jaký jsme léta neslyšeli. Svírá kytaru pevně, její síla je velká a ženská, kde může, tam odstrčí mikrofon a zpívá lidem do očí unplugged. V osmdesátých letech patřila k českému hudebnímu exportu po boku Ivy Bittové. Jestliže se o Dagmar Voňkové dnes píše méně, neznamená to, že ztratila tvůrčí energii, která jako by proudila z přírodních časů matriarchátu.
Podivuhodný kouzelník
Jan Gregor
Hlavní hrdina snímku Podivuhodný případ Benjamina Buttona má o čtrnáct let mladšího bratříčka. Jmenuje se Forrest Gump. Autorem scénáře o trampotách muže, žijícího od tělesného stáří pozpátku k dětství, je totiž Eric Roth.
Kdo zastřelil Mesiáše?
Jan H. Vitvar
V dobrých detektivkách to tak bývá: vrahem je vždycky ten, od kterého to čtenář nejméně čeká. Překvapivá pointa je důležitá. Jenže v Židovském policejním klubu Michaela Chabona (1963) je nakonec vyústění celého příběhu nejméně zajímavé a – přiznejme – i nejméně povedené. A přesto je to dobrá kniha.
Barokní evropský bestseller
Viktor Šlajchrt
Když Veleslavín zdědil nakladatelství svého tchána Jiřího Melantricha z Aventina, nutně potřeboval stabilizovat podnik nějakou finanční injekcí. Sáhl proto po osvědčeném bestselleru. Od prvního vydání Karionovy Kroniky světa tehdy uběhlo více než půlstoletí, ale původní německá verze i latinský překlad se stále vydávaly po celé Evropě. Česky tato kniha poprvé vyšla už v roce 1541.
Nepatřit nikomu než sobě
Jaroslav Formánek
Vydání esejů Hrady skutečné a povětrné představuje další splacený dluh české kulturní obce vůči tomuto dlouhá léta opomíjenému filozofovi a spisovateli. Laikovi zároveň nabízí vhodný vstup do Šafaříkova myšlenkového univerza a připravuje půdu k možnému postupu dál.
Kde končí ideály
Magdaléna Platzová
Norbert W. a Michael K. jsou němečtí nakladatelé. Ještě před třemi lety byli přáteli, ale když se dnes potkají, jen se chladně pozdraví. Co se stalo? Každý z nich vydal Bílou velrybu Hermana Melvilla v jiném překladu. A oba mají zastánce a odpůrce, kteří jsou ochotni se za „svého“ Melvilla pohádat.
Komentáře
Mladá fikce dnes
Jan H. Vitvar
Současné výtvarné umění rádo kombinuje realitu s fikcí, pravdu s mystifikací, hrůzu s humorem. Ukazuje tak, že si v dnešním světě nemůžeme být ničím jistí, mimo jiné ani tím, co nám předkládají masová média, protože realita se v jejich podání často mění v realitu mediální, všelijak upravenou a pokroucenou.
Boj o český balíček
Luděk Niedermayer
Do diskuse o způsobu, jak u nás zmírnit dopady světové hospodářské krize, se minulý týden zapojil nejdůležitější hráč – vláda. Na prvním jednání vládní ekonomické rady zazněly více než dvě stovky námětů a není tedy pochyb, že i Česko bude mít brzy protikrizový balíček.
Íránský hlavolam
The Economist
Minulý týden prohlásil Barack Obama v jedné arabské televizní stanici, že pokud budou země jako Írán ochotny rozevřít prsty zaťaté v pěst, Amerika jim podá ruku.
České zbraně proti Rusku
Jaroslav Spurný
Dekret ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, podle kterého je moskevská vláda povinna zavést ekonomické sankce proti zemím vyzbrojujícím Gruzii, se týká především České republiky.
Vláda kontrolorů
Marek Švehla
Jsou Češi národem potenciálních delikventů, u nichž má stát právo – kdykoliv to uzná za potřebné – zkontrolovat, jestli něco náhodou neprovedli? Nebo jsou společností svobodných lidí, které není možné bez jasných pravidel otravovat kontrolami? Tahle sugestivní otázka má možná překvapivou odpověď: první možnost tady platila za komunistů a fakticky přetrvává dodnes. Minulý týden ale díky nenápadnému výnosu Ústavního soudu ožila naděje, že se časem posuneme do druhé polohy.
Vaše otázky
Na pozvání
Odvážná řeč
Igor Lukeš
Odříkal přísahu a obrátil se čelem k davu skoro dvou milionů lidí. Na chvíli mu to vyrazilo dech. Svůj první prezidentský proslov začal číst s nervozitou. Z hlediska stylu to nebyl jeho den. Je ale možné, že svůj přednes potlačil, abychom se soustředili na význam jeho slov.
Zamlčená nespravedlnost
Ján Žilinský
Slovo priorita dnes už nic neznamená. Zákonodárci v Evropské unii a v USA se nemohou shodnout na tom, co je nejdůležitější. Někteří říkají, že hrozbou číslo jedna je globální oteplování, jiní poukazují na riziko hladu, další mluví o energetické nezávislosti na nestabilních dodavatelích.
Česko
Velká hra o Paroubka
Erik Tabery
Vláda otevřela cestu k přímé volbě prezidenta. Opozici se to nelíbí. Už v těchto dvou větách je skryté překvapení. Vždyť ve vládě je ODS, která byla vždy proti přímému hlasování, a v opozici je ČSSD, jež hlásala, že je zase rozhodně pro. Co se to tedy děje?
Republika Rath
Ondřej Kundra
Čistky mezi úředníky, zestátnění soukromých nemocnic, výhrůžky nečekanými nočními přepadovkami. Podle opozice vládne nový hejtman David Rath (ČSSD) ve Středočeském kraji „politikou strachu“. Místem, kde to prý lze nejlépe vidět, je tamní zdravotnictví.
Výletů už bylo dost
Kateřina Čopjaková
Nový ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb začal s vervou. Brzy po nástupu slíbil, že odstartuje kolečkem po sociálně vyloučených lokalitách a už tento týden se chystá do Brna. Kromě seznamování se s romskými ghetty je ale především nutné dotáhnout zásadní projekt, který s nimi souvisí.
Systém běží skvěle
Bára Procházková
Scénář toho večera patří pro spoustu lidí k nočním můrám.
Tentokrát se naplnil poté, co občané jedné z brněnských ulic zavolali policii na vietnamského souseda, který se jim zdál příliš hlučný. Třiačtyřicetiletý Hoang Son Lam zásah nepřežil. Detaily neznáme, ale vše nasvědčuje tomu, že jeden z trojice policistů mu za přihlížení kolegů zlámal žebra a protrhl slezinu.
Pichlík a Kubice před soudem
Jaroslav Spurný
Zdeněk Pichlík, ještě před pěti lety šéf pražské kriminálky, přišel minulý týden k soudu jako muž obžalovaný z pomoci zločincům. Z původního rozsáhlého vyšetřování pražských policejních špiček v tom zůstal sám a stal se symbolem korupce v policejní práci. Rozsudek však nepadl.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Zdravotní stav prezidenta Václava Havla se zlepšil natolik, že jej lékařské konzilium nemocnice Motol propustilo do domácího ošetřování. Do Česka dorazila epidemie chřipky. Zdražily PC komponenty. Ekonomická rada vlády představila svůj plán na východisko z krize: podpořit vývoz, snížit daně a zlepšit dopravní možnosti v odlehlých regionech. Na trh přišel iPhone chudých – Google Phone. V Loukovicích na Třebíčsku vyhlásili Horácké království.
Připravujeme
Respekt
Před 200 lety se narodil vědec, jehož odkaz nepřestává vyvolávat spory a vášně. Vadí církevním kruhům v USA, Rusku i islámských zemích a biologové se neshodnou, co z jeho teorií vlastně platí.
Ekonomika
Až krize pomine
Martin M. Šimečka
Bankéři stvořili svůj vlastní svět, o jehož existenci jsme neměli tušení, dokud nezkolaboval.
NERV a KSČ, Já a Ty a americké bonusy
Jan Macháček
Deník MF Dnes upozornil na to, že Jiří Havel – lídr kandidátky ČSSD do Evropského parlamentu a ekonomický expert strany – citoval v nějaké své pseudovědecké patlanici z 80. let Stalina.
Jak zkrotit malou zemi
Tomáš Sachr, Silvie Lauder, Jiří Sobota
Podle nejčerstvějšího průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR z minulého týdne české firmy seškrtávají investice plánované na letošek až o sedmdesát procent a začínají mít stále větší problémy s prázdnými firemními pokladnami. Skoro polovička plateb mezi firmami má zpoždění, řada podniků oddaluje výplaty, přičemž banky stále zpřísňují pravidla pro poskytování úvěrů.
Jeden den v životě
Finanční emoce
Jan Balabán
V sedmé třídě základní školy ukradl jeden můj spolužák druhému v šatně z kabátu dvacet korun, byl však vyzrazen a okradený mu dal přes hubu a peníze mu vzal. Okradený zloděj pak brečel v šatně. Bylo mi ho líto, myslel jsem, že brečí studem. On mi však mezi vzlyky sdělil, že oplakává tu ztracenou dvacku, která už přece byla jeho. Tehdy jsem začal chápat, co jsou to finanční emoce.
Uf, uf, to byl den
Respekt
Ta bolest je nepředstavitelná. Zalapám po dechu, vzepnu se a zařvu třikrát víc, než křičím posledních osm hodin. A vidím, jak ode mě odnášejí mokré červené tělíčko. Naše dítě. Vytáhli ho ze mě kleštěmi. Tak to rozhodně nebylo v plánu.
Eseje
Třetí revoluce
László Lengyel
Čeho se skutečně obávám, je „třetí vlna“ nacionalismu. Vzedme se z hlubin ekonomické krize. Snaživé střední třídy ztrácejí půdu pod nohama. Přicházejí o zaměstnání, úspory a kontakty, všichni ti modernizátoři, přívrženci rychlé evropeizace, pracovníci špičkových odvětví. Na jejich volání o pomoc nepřichází z Bruselu, Berlína či Vídně odpověď.
Člověk z Davosu
Timothy Garton Ash
Ti z nás, kdo nejsou finančními experty, začínají teprve teď chápat, co se vlastně stalo špatně a co George Soros popsal jako superboom, následovaný superbublinou. Na základě toho, co zatím víme, mám vlastní seznam lidí, kteří by se měli zodpovídat za svůj podíl na krizi.
Trendy
Ovladač pro líné kosti
Karolína Vránková
Dálkový ovladač je přítelem člověka. Jenže co teď, když se vzájemný vztah tak zkomplikoval? Naštěstí přišel na scénu univerzální dálkový ovladač.
Čilé chilli
The Economist
Pálivé papričky bývaly kdysi doménou nadšenců se zálibou v exotických chutích a indické, thajské či mexické kuchyni, ale dnes jsou běžnou přísadou všech možných potravin od polotovarů až po míchané nápoje.
Civilizace
Krize z přepychu
Václav Cílek
Současná ekonomická krize je pomalý, plně naložený vlak přijíždějící odkudsi zdaleka, který pozvolna překračuje naše hranice. Jeho brzdná dráha je dlouhá a víme, že nás nemine, i když s ním nemáme mnoho společného. Prostě k nám vedou koleje.
Nechtěl jsem umřít
Martin Zika
V současných konfliktech se prakticky stírá rozdíl mezi civilistou a vojákem, a tak podíl civilních obětí rychle roste.
Podle šéfky českého UNICEF Pavly Gomba se podíl civilních obětí za posledních sto let zvýšil mnohonásobně: z pěti procent na počátku 20. století přes patnáct procent během první světové války na nynějších devadesát procent. Téměř polovinu tvoří nejzranitelnější část populace – děti. Nejsou přitom náhodným, ale často zcela záměrným cílem.
Svět
Valčík s Palestinci
Tomáš Lindner
Masakr v táborech Sabra a Šatíla se letos připomněl návštěvníkům kin a čtenářům novin díky animovanému filmu Valčík s Bašírem, oceněnému mimo jiné Zlatým glóbem. Jeho autor, v roce 1982 voják izraelské armády, Ari Folman v něm z podvědomí loví vzpomínky na tehdejší izraelskou operaci v Libanonu, která měla zničit palestinské osvobozenecké organizace připravující v libanonských uprchlických táborech útoky na Izrael.
Volnost, rovnost, mateřství
Jaroslav Formánek
Francie stejně jako skandinávské státy potvrzuje zajímavý a důležitý trend. Nejvíce dětí se dnes rodí v zemích, kde jsou zároveň ženy nejvíce zaměstnané – které tedy nejlépe dokážou sloučit mateřství s prací – a kde se rovněž více než polovina potomků rodí mimo manželské svazky.
Kdo je viník?
Jaroslav Veselý
Rusové, přivyklí prudkému růstu ekonomiky – v posledních pěti letech stabilně kolem sedmi procent –, jsou rozčarováni zjištěním, že Vladimirem Putinem slibovaná prosperita byla jen iluzí. A hledají viníka.