0:00
0:00
1. 8. 20105 minut

Mašínové: náklady, výnosy

Formu „boje“ si každý volí sám podle toho, co unese.

Jsou klíčová historická témata, na kterých se Češi mezi sebou zřejmě nikdy neshodnou. Patří k nim i příběh odbojové skupiny bratří Mašínů. Spor o cosi jako jejich odkaz je přitom vážnější, než se na první pohled zdá.

To se ukazuje i teď, krátce po smrti člena skupiny Milana Paumera. Několik obdivně pochvalných textů o „hrdinovi, který bojoval proti komunistům“ totiž vyprovokovalo oponenty, aby nám připomněli, že ten příběh je třeba vyprávět úplně jinak. Podle Petra Zídka z Lidových novin Mašínové použili špatné prostředky boje, takže „výnosy jejich odbojové činnosti ani zdaleka neodpovídají nákladům“. Tomáš Zahradníček z MF Dnes pak míní, že Mašínové a spol. úplně selhali: „Nevidím za nimi jiný výsledek než mrtvoly lidí, kteří se jim připletli do cesty.“

To jsou silná slova, navíc spor je obecnější. Zídkovi a Zahradníčkovi vadí už pouhá chvála, třeba jen pojatá coby pieta. „Cítím potřebu protestovat,“ uvádí Tomáš Zahradníček svůj text. Petru Zídkovi vadí, že nekrology Paumera nevyužili jejich autoři ke „kritické reflexi“.

↓ INZERCE

Jistě, kritiky není nikdy dost, ve chvále Mašínů se ale také zrovna netopíme – alespoň soudě podle společenského diskurzu. V průzkumech většina Čechů kýve na názor, že Mašínové byli vrazi. O vážných pochybách nad jejich činy si můžeme číst i v těch nejvstřícnějších životopisech. Kritický pohled na Mašíny dominuje v Česku natolik, že dodnes nedostali žádné vyznamenání, a dokonce odmítají do Česka přijet. Protestovat v takové atmosféře proti nedostatku kritičnosti zavání potřebou menšinový, k Mašínům jednoznačně vstřícný názor z veřejného prostoru úplně vytlačit a opanovat jej celý názorem svým, tím správně „kritickým“. Jenže to nemůže být jen tak zadarmo, k tomu je potřeba odpovědět na několik důležitých otázek.

Hodnota

Bratři Mašínové kolem sebe shromáždili skupinu mladíků, kteří se nechtěli pasivně dívat na to, jak si bolševici přivlastňují tento stát a likvidují každého, kdo jim v tom může překážet. V uzavřené, totalitně ovládané společnosti, kde bylo prakticky nemožné jít se s někým radit, koordinovat postup, mít přehled o aktivitách ostatních apod., se rozhodli vytvořit ozbrojenou skupinu a spolu s dalšími, jejichž vznik předpokládali, bojovat proti komunistickému režimu.

K tomu účelu si začali obstarávat zbraně, výbušniny a peníze na organizaci bojového zázemí a přitom „cvičně“ podnikali sabotážní akce typu zapalování stohů na venkově, který se tehdy komunisti teprve snažili ovládnout. Při tom Mašínové zabili tři lidi – dva uniformované policisty při pokusu získat zbraně a jednoho pokladníka při potyčce, kdy se snažil zabránit Mašínům vzít mu peníze. Po dvou letech došla skupina k názoru, že bude lepší utéci do Západního Berlína a přidat se k americké armádě, o níž věřili, že vyhlásí komunistům válku stejně jako předtím nacistům.

K této krátké rekapitulaci ještě dodejme, co Mašínové tehdy nevěděli: v Česku šlo o ojedinělý pokus o alespoň trochu plánovaný ozbrojený odboj proti komunistům. Právě tato skutečnost vede řadu lidí k tomu, že považují Mašíny a spol. za hrdiny, které by měl stát jako hrdiny ocenit.

Kritici Mašínů namítají, že několik zapálených seníků není žádné hrdinství a že vzhledem k nákladům (smrt tří lidí) se jejich odboj „nevyplatil“. Jak se ale dalo vlastně na začátku komunistické krutovlády v Česku měřit, co se „vyplatí“? Jaká na to existovala měřítka? Zahradníček chválí intelektuální přístup „bratří Medků a Havlů“. Jak se ale dalo na začátku 50. let zjistit, že malováním obrazů a psaním básní se dá protrpět do půlky 60. let, kdy přece jen začnou všechny ty ledy tát? Mašínové, Paumer, Švéda, Janata a Novák byli tehdy ve svém dilematu sami, nebyli v dosahu žádné Lidové noviny, kde by jim Petr Zídek poradil, co se vyplatí. Těžko se tedy mohli chovat jinak než podle svého instinktu, výchovy, rodinné tradice, událostí kolem, naturelu. Z toho všeho vyhodnotili, že se jim vyplatí jít za správnou věc (a o tom snad debata není) do střetu s obrovskou přesilou, projevit odvahu. Tomu se běžně říká hrdinství, které je při tvorbě historického povědomí národa hodnotou samo o sobě, bez ohledu na jeho „výnosy“, které lze kalkulovat teprve s odstupem času.

Má to smysl?

Radši než se vysmívat zapalování stohů, byť stohů v roce 1951, kdy při tom šlo o život, je na místě vyjasnit si některé otázky: Má smysl třeba i bojovat za svobodu? Pokud ano, jak tvrdě? Mohou se při tom zabíjet lidi, kteří totalitní režim brání se zbraní v ruce? A když ne, platí otázka číslo jedna?

Pokud uvěříme, že listopad ’89 přinesl Česku cosi jako odkaz, pak jeden z hlavních patrně zní právě tak, že bojovat proti totalitě má smysl. A to nejen v její poměrně rozbředlé podobě krátce před finále, ale i v jejím divokém zárodku, kdy šlo skutečně o život. Přitom formu „boje“ si každý volí sám podle toho, co unese. Někdo může psát básně, někdo vezme do ruky zbraň a těžko říkat, co z toho má větší smysl. Ostatně ten se neurčuje žádným konsenzem ve veřejné debatě, to si určuje pro svůj život každý sám. 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].