0:00
0:00
Od věci3. 10. 20104 minuty

Ženy nebereme

V Moskvě probíhá simulovaný let k Marsu. Skupina šesti mužů tráví rok a půl v izolaci, virtuálně absolvují celou expedici včetně přistání a pobytu na povrchu planety. Ruský psycholog Vadim Guščin byl jedním z vědců, kteří tento společný projekt Evropské kosmické agentury a ruské akademie věd minulý týden představili na Mezinárodním astronautickém kongresu v Praze.

Astronaut

Podobné výzkumy už v minulosti probíhaly, čím se ten současný liší?

↓ INZERCE

Poprvé simulujeme autonomní let, takže posádka bude celých 520 dní zcela odkázána sama na sebe. To vyžaduje dobrodružné povahy, jedince, kteří nejsou jen poslušní a disciplinovaní. V minulém experimentu Mars 100, který trval 105 dní, jsme měli skupinku konzervativních, poslušných lidí. Takoví se hodí k orbitálnímu letu, během něhož poslouchají příkazy řídícího střediska, a když se jim něčeho nedostává, mohou si to objednat ze Země. Ovšem při meziplanetární expedici musíte mít všechno s sebou. Dojde-li vám zubní pasta, nezbývá než se bez ní obejít. Proto také nemáme v naší posádce žádné ženy. Ty totiž spotřebují mnohem víc vody než muži. Víc se myjí. Ne všechna voda se dá recyklovat, a přitom jde o klíčový zdroj k pití, hygieně a jako ochranný štít před radiací. Nechceme mít na palubě hádky o vodu.

Takže ženy nakonec nepoletí ani na Mars?

Ne. Navzdory všem psychologickým a vztahovým výhodám, které by jejich účast měla.

Nemyslíte, že problém s vodou se časem vyřeší pomocí nových technologií?

To by bylo skvělé. Nejsem sexista. Pokusy amerických kolegů, kteří simulovali let na Mars v poušti v Utahu, ukázaly, že posádky složené ze samých žen mohou podat lepší výkon než posádky čistě mužské. Jestliže ale existují normy a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc