Wall Street do tepláků
Proces se sedmnácti bankami symbolizuje novou etapu při hledání viníků finanční krize
„Pak se stane něco úžasného,“ říká komik John Bird v roli investičního bankéře. „Balíček pochybných dluhů přestane být balíčkem pochybných dluhů a stane se strukturálním investičním nástrojem,“ vypráví o svém podnikatelském důvtipu, „a já zavolám do Tokia a prodám ho za sto milionů dolarů.“
Skeč dua britských komiků The Long Johns, který je s českými titulky k vidění na YouTube, vcelku přesně vysvětluje vznik hypoteční krize. Velké banky vydělávaly desítky miliard dolarů na obchodu s balíčky hypoték, jež byly vytvořeny matematickými modely pro laiky, ale i ekonomické experty naprosto nesrozumitelnými, a navzdory této nesrozumitelnosti měly špičkové ohodnocení ratingových agentur. Za zdáním precizní matematiky a neomylné expertizy finančníků se však ve skutečnosti skrývaly nesplatitelné pohledávky. Finanční produkty, které se – slovy satiriků The Long Johns – měly správně jmenovat „Fond nezaměstnaného černocha z amerického západu“, se po celém světě obchodovaly pod názvy jako „Vysoce kvalitní zdokonalený pákový fond“ a své prostředky do nich investovaly penzijní fondy nebo třeba norské samosprávy.
Existují přitom velmi vážná podezření, že bankéři dobře věděli, jak bezcenný finanční šrot ve skutečnosti prodávají. Banky, které…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu