0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Společnost23. 1. 2011

Uhelné prázdniny

Astronaut
Václav Cílek
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Václav Cílek
Václav Cílek Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Po povodních v roce 2008 to trvalo některým australským dolům šest měsíců, než dokázaly obnovit těžbu. Jak tomu bude letos, nikdo neví, ale vnější optimistické odhady hovoří o jednom měsíci a vnitřní pesimistické údaje až o půl roku. Představte si takový důl jako prohlubeň o ploše stovek hektarů a hloubce nejméně 50 metrů a rychle si uvědomíte, jak bude složité tak obrovskou jámu vyčerpat a opět uvést do chodu. Navíc s narušenými železnicemi a terminály.

↓ INZERCESmetanova Litomyšl

K prvnímu zdražení uhlí z poslední doby přitom došlo nedávno nikoli v Austrálii, ale v Kolumbii, rovněž po velkých deštích. Zdá se, že klima začíná citelně hýbat cenami všech komodit – surovin i potravin. Mezitím ale vypukla panika například v Jižní Koreji a dalších státech, kde je ekonomika nařízená na přesné dodávky „just in time – právě včas“, aby odpadly náklady související s rezervními skladišti. Naopak Číňané kryjí z domácích zdrojů prakticky veškerou spotřebu a uhlí dovážejí do zásoby pouze v případě, že jeho cena je nižší než domácí. Právě teď se jim vyplatí zásobovat svět z předzásobených skladů.

Australský výpadek je zatím v řádu zhruba třetiny domácí těžby. Obchodníci s uhlím si ale stěžují, že jim neustále někdo volá a snaží se odkoupit již prodané čínské uhlí nebo najít skulinu v obchodu s Jižní Afrikou. Rusové se nechali slyšet, že těžbu mohou zvýšit jen nepatrně. Uhlí například z indonéských ložisek je zatím okamžitě k dodání, ale…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc