Spočítejme Janoušky
Lidé ze spolku Vraťte nám stát chtějí vyšetřit, kdo ovládá Česko
Každý z nich má trochu jiný cíl, ale na jedné věci se shodli jednoznačně: český parlament musí sestavit vyšetřovací komisi schopnou prověřit zprávy tajných služeb a vyčíst z nich, kdo vlastně vládne této zemi. Jestli zvolení politici, nebo dlouhé prsty kmotrů a mafiánů v pozadí. Pro občany a spolky podepsané pod naléhavou petiční žádostí Vraťte nám stát je přitom klíčové, aby v komisi nezasedl žádný reprezentant politické moci, nýbrž jen „důvěryhodné osobnosti“ s veřejnou autoritou. První vyjednávání o požadavcích VNS s politiky minulý týden překvapivě ukázalo, že mnozí představitelé politické moci nejsou proti vyšetřování. Naopak. Aspoň zatím.
Chalupářův nápad
Po statisícové demonstraci proti vládě a jejím reformám na Václavském náměstí před měsícem, kdy se spojili odboráři s mládeží mnoha převážně levicových organizací a spolků, představuje výzva Vraťte nám stát další případ velké spolupráce těch, kdo se zatím snažili spíš samostatně. Na rozdíl od demonstrujících odpůrců vládních reforem ale signatáři výzvy nepožadují pád vlády, konec reforem či nové volby. Jsou totiž přesvědčeni, že nové volby nebo škrty ve vládní reformní agendě k nápravě českých, v politicky kryté korupční zlodějině hluboce uvízlých poměrů nestačí.
„Problém je v tom, že netušíme, kdo tady vlastně rozhoduje,“ říká Tomáš Kopečný z vysokoškolské organizace Inventura demokracie, která se k iniciativě Vraťte nám stát připojila. Kopečný společně s kolegy tři roky obcházel politiky a snažil se je přesvědčit, aby změnili některé špatné zákony, jako třeba zákon o jmenování mediálních rad. „V drtivé většině poslanci s našimi návrhy souhlasili,“ říká Kopečný. „Pak se ale jejich schvalování pokaždé někde zasekne a my jsme ani po třech letech nepochopili proč.“ Klasickou ukázkou tohoto nevysvětlitelného rozporu může být zákon o doživotní imunitě členů parlamentu: přestože se od něj mimo jednací sál štítivě odtahují všichni zákonodárci a nesouhlasí s ním, navrhované omezení tohoto unikátního a nesmyslného privilegia letos už posedmnácté neprošlo hlasovací mašinou českého sněmu.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu