Anketa: "Nová atmosféra" ve vyšetřování korupčních kauz
Policejní šéf Petr Lessy vysvětluje současné pokroky ve vyšetřování velkých korupčních případů "novou atmosférou" v řadách policie. Co to konkrétně znamená?
Jan Kubice
ministr vnitra
Vaši otázku by měli zodpovědět především ti, kdo se na vyšetřování těchto kauz přímo podílejí. Pokud k tomu mohu něco jako ministr vnitra dodat, tak práci policie – a nejenom v případě těchto kauz – upřímně oceňuji. Policie pracuje nezávisle, autonomně a bez politické objednávky. Její práce si vážím a jakékoli pokusy o ovlivňování trestního řízení bych samozřejmě považoval za naprosto nepřípustné a v rozporu s podstatou právního státu. Celý život bojuji za nezávislé vyšetřování a jsem přesvědčený o tom, že v tuto chvíli potřebuje plnou podporu především vyšetřovací tým. Moje spory s policejním prezidentem se týkají zcela jiného pohledu na systémové úspory a nemají nic společného s nezávislým vyšetřováním policie.
Robert Šlachta
ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu
Je pravdou, že se nám v letošním roce daří realizovat celou řadu závažných kauz. Jsou to však případy, na kterých pracujeme dlouhodobě a po nashromáždění dostatečně silného důkazního materiálu je úspěšně předkládáme příslušným soudům. V současném období se nám také rozvíjí velice dobrá spolupráce s některými státními zástupci, což je pro naši týmovou spolupráci nesmírně důležité. A v neposlední řadě je to stabilizace našeho útvaru, což má v samém důsledku pozitivní dopad na získávání klíčových informací, které nás posouvají vpřed.
Jan Lata
tiskový mluvčí Unie státních zástupců ČR
Úspěšnost každého podniku závisí nejen na kvalitě řadových pracovníků, ale rovněž na kvalitě jejich šéfů. Pokud vyšetřovatelé cítí, že mají podporu svých nadřízených a tito jim při řešení „citlivých“ kauz neházejí klacky pod nohy, ale naopak jim poskytují dostatečné zázemí a krytí před případnými tlaky, budou mít určitě větší tah na branku. Významná je v tomto ohledu i role státního zastupitelství, které nad činností policie v trestním řízení vykonává dozor. I zde personální změny učiněné v poslední době podle mého názoru významně zlepšily atmosféru. A pokud policisté vyšetřující korupční trestnou činnost cítí podporu svých šéfů i státních zástupců, pak se může začít dít leccos zajímavého.
Michal Tošovský
ProPolice / Otevřená společnost, o. p. s.
Nepochybuji, že policistů, kteří chtějí rozkrývat korupci, bylo vždy dost a že uvítali, když Lessy po svém nástupu zrušil pokyn, podle nějž měli hlásit politicky výbušná šetření. Přesto v případu Rath konspirovali a klíčové informace drželi mimo úřední záznamy. K výraznému posunu v důvěře mezi policisty různých úrovní a útvarů tedy zatím nejspíš nedošlo. Víc než dřív se však policisté mohou opřít o vědomí, že „to jde“, že je nezarazí vrchní státní zastupitelství, že vláda i vedení policie pod tlakem veřejnosti potřebují viditelné výsledky v boji proti korupci. Se špetkou sarkasmu lze říci, že je to i výsledek dobré práce tandemu Lessy-Kubice. Uvidíme, co s tím udělá dění posledních týdnů.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].