0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Některé strany podmiňují místo na kandidátce do evropských voleb zaplacením vysoké částky. Vidíte v tom riziko?

Přestřelka v newsroomu: Robert Břešťan, Jindřich Šídlo, Robert Břešťan, Marek Švehla, Erik Tabery, Petr Honzejk

Astronaut

Některé strany (například TOP 09) podmiňují místo na kandidátce do evropských voleb zaplacením poměrně vysoké peněžní částky do stranické pokladny. Vidíte v tom nějaké riziko?

Robert Břešťan:

Vidím riziko pro peněženky zúčastněných. Má to logiku v tom, že pokud jsou v kampani kandidáti angažovaní vlastními financemi, budou se asi logicky o to víc snažit, aby uspěli. Problém bych ovšem viděl v tom, pokud by to znamenalo, že si za takový „příspěvek“ mohou de facto místo koupit.

Jindřich Šídlo:

Což se samozřejmě v minulosti dělo. Proč se stal Aleš Řebíček ministrem dopravy a vůbec se předtím dostal na kandidátku ODS?

Robert Břešťan:

Ale ne takhle okatě. Pokud je ten příspěvek přiznaný a výsledek je nejistý (volba), je to něco jiného, než když si koupím nevolený post ministra.

Jindřich Šídlo:

To ano, ale narážím na to, co jsi popsal jako riziko. U Řebíčka bychom to mohli nazvat investicí, která se mu podle všeho dost vyplatila. Zdravím fanoušky Slavie.

Robert Břešťan:

To každopádně. A zdravíme též zvedací most v Kolíně.

Marek Švehla:

Akce Řebíček byla geniální podnikatelský plán, akorát přesně nevíme, čí plán to byl. Peníze za místo na kandidátce jsou mnohem přehlednější, stejně je mi to ale nějak protivné.

Erik Tabery:

Já těch rizik vidím hned několik. Třeba i do budoucna, protože si lidé bez větší hotovosti řeknou, že nebudou kandidovat, protože nemají peníze. Zároveň to prohlubuje obecnou představu, že místo v politice se kupuje. Podle výzkumů si až 80procentČechů myslí, že lidé vstupují do politiky proto, aby na tom vydělali. Je to podle mě důsledek zborcené vnitřní struktury stran. Tam už se moc kariérně neroste, ideální je naskočit na palubu na poslední chvíli. A proto ty peníze.

Robert Břešťan:

Pokud se ale třeba v KDU-ČSL platí tisícovka, respektive desettisíc v případě Evropského parlamentu, je ten filtr opravdu dost nízko. A tohle bych tedy kupováním pořadí nenazýval.

Petr Honzejk:

Je mi to velmi protivné. Pochopil bych ještě něco na způsob „regulačního poplatku“, aby se do politiky netlačil s odpuštěním každý magor. Ale propojovat majetkové poměry s politickou kompetencí jde přímo proti podstatě demokracie. Nemyslím, že bychom potřebovali víc politických investorů. Máme jich dost.

Marek Švehla:

Podstatné všaktaky je, jestli to brání vstupu na kandidátky lidem, kteří peníze nemají.

Erik Tabery:

Podle mě to tu podvědomou bariéru vytváří. Je to další krok z mnoha. Už ta nechuť přijímat nové členy nebo síla regionálních „kápů“, bez kterých se nic nehne. Měli by jít opačnou cestou.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].