0:00
0:00
Rozhovor14. 9. 201415 minut

Mladá elita v Číně se dramaticky mění

S Michaelem Pettisem o čínské ekonomice, nezávislé hudbě v Pekingu a nejtěžším testu světa

Narodil se jako syn geologa ve Španělsku, vyrůstal v Pákistánu, Peru, Maroku, na Haiti a ve Francii, studoval ekonomii v New Yorku a patnáct let se pak na Wall Street specializoval na latinskoamerické finance. Michael Pettis je prostě globální nomád. Před dvanácti lety se přestěhoval do Pekingu, kde dnes patří k nejvýraznějším cizincům. Přes den učí ekonomii na elitní univerzitě a píše nejvlivnější blog o čínském finančním systému, večery tráví s pivem v ruce ve svém rockovém klubu.

Žijete v Pekingu rád?

Asi narážíte na špinavý vzduch, zácpy, ne vždy dobré jídlo. Je pravda, že v tomto smyslu kvalita života v Pekingu není příliš velká. Ale pro mě je podstatnější, že mohu být na místě, kde se děje opravdu něco intelektuálně vzrušujícího. Žiji uprostřed země, která je pro celý svět zásadní a právě prochází historickými proměnami. To je skvělé.

↓ INZERCE

Co vás na tom tak vzrušuje?

Celý život mě zajímá ekonomika, patnáct let jsem pracoval na Wall Street, deset let učil finance na Kolumbijské univerzitě, a proto mě pozorování finančního a hospodářského prostředí přirozeně baví. Od vypuknutí finanční krize před šesti lety procházíme epochou, která jednou bude považována za…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc