Nedávné vulgarismy hlavy státu se dočkaly mimo jiné i přirovnání k Touretteovu syndromu, jehož pacienti někdy vulgárně mluví. „Čím dál častější používání názvů medicínských diagnóz, abych někoho zesměšnil, je vůči skutečně nemocným pacientům nefér,“ ohrazuje se neurolog Ondřej Fiala (34). Specializuje se právě na Touretteův syndrom, kterým i sám trpí.
Co to vůbec Touretteův syndrom je?
Jde o neuropsychiatrické onemocnění, které se projevuje tiky. Ty mohou být pohybové nebo zvukové, například trhání hlavou, mrkání, záškuby končetin či napodobování zvuků zvířat. Komplexnější tiky se někdy projevují jako vykřikování vulgarit na veřejnosti. Spektrum je tedy velmi široké, člověk může trpět jen slabým tikem, anebo onemocněním, které mu způsobuje těžkou invaliditu.
Syndrom je připisován spoustě slavných lidí.
Ano, Mozartovi, Charlesu Dickensovi, Emilu Zolovi a dalším.
Jak se diagnóza, takto zpětně historicky, zjišťuje?
Nemoc byla popsána až v roce 1884, ale dokážeme ji rozpoznat i dříve třeba díky popisu současníků, korespondenci… Například u Mozarta ale stoprocentní jistotu nemáme. Při rozboru jeho dopisů a osobnosti se nicméně zjistilo, že rád používal vulgarismy, byl motoricky neklidný a extravagantní, sršel…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu