Ukážu vám, co to znamená skutečně vést zemi.“ Těmito slovy se snažil osmatřicetiletý ukrajinský politik Volodymyr Hrojsman minulý týden přesvědčit kolegy, aby jej zvolili novým premiérem. Ve čtvrtek po dvoutýdenních tahanicích uspěl a na tom, jak troufalým slovům dostojí, bude záviset budoucnost země, která dva roky po svržení proruského vedení prochází zatím nejvážnější politickou krizí.
Mnozí o jeho schopnostech pochybují. Do vrcholných pozic ve vládě a v parlamentu vystřelila starostu tříset-
tisícového města Vinnycja kyjevská revoluce. Sám však k jejím tahounům nepatřil a do politiky se dostal s loajálním okruhem prezidenta Petra Porošenka. Právě přílišnou závislost na prezidentovi mu skeptici vyčítají.
Je fakt, že prezident Porošenko má nyní ve svých rukou značnou moc: neformálně vede nejsilnější stranu v parlamentu, má loajálního premiéra a také ústavou daný vliv na generální prokuraturu. V nové vládě už nesedí oblíbenci Západu a hlavní reformátoři, především bývalá ministryně financí Natalija Jaresková. Klíčové ekonomické posty obsadili také lidé z Porošenkovy strany.
Vratká pozice
Podle některých analytiků se jindy nezdravá loajalita může Ukrajině nyní hodit. Situace v zemi je po více než dvou letech od revoluce v mnoha ohledech zoufalá. Ekonomika se propadá a s ní životní úroveň. Korupce je všudypřítomná a odsává ze státního rozpočtu zoufale potřebné peníze. Některé reformy se daří prosadit, ale většina se zasekla. Západní půjčky jsou pozastavené,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu