Možná se prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslavu Kalovi nevyplatila zmínka o Čapím hnízdu Andreje Babiše. Možná za to mohou blížící se volby a vidina trafik pro končící poslance. Možná politici chtěli odkázat do „patřičných mezí“ stále odvážnější a nezávislejší úřad, který jim šlape na paty a má právo kontrolovat jejich účty a hospodaření. Poslanci každopádně minulý týden odmítli při tajném hlasování všechny tři navržené kandidáty do kolegia NKÚ. Je to podobné, jako kdyby senátoři najednou odmítli tři prezidentem navržené ústavní soudce. Nebo jako kdyby premiér nedokázal obsadit tři ministerské posty.
Přibrzděte
Kolegium NKÚ, to je patnáct nejvyšších tuzemských kontrolorů – volených poslanci a prakticky neodvolatelných –, kteří mohou kontrolovat hospodaření ministerstev, státních úřadů i Poslanecké sněmovny. „Ministerstvo zemědělství utratilo za poradenství 1,4 miliardy korun a neví, co tím chtělo dosáhnout.“ Nebo: „Nesprávnosti v hospodaření ministerstva vnitra za 4,9 miliardy korun.“ Podobných informací najdeme ve zprávách NKÚ desítky. Probírá je vláda, některými se zabývá policie, registruje je Evropská unie. NKÚ má velkou moc, velkou odpovědnost a patří mezi sedm nejdůležitějších ústavních institucí země.
Jiné vysvětlení, než tajná dohoda stran, není možné.
A nyní naprosto překvapivě poslanci nezvolili do kolegia NKÚ tři kandidáty. Jana Kinšta z prestižního Evropského účetního dvora, Stanislava…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu