Nedělní večer v Německu. Miliony lidí v televizi ladí veřejnoprávní kanál ARD, aby se podívali na další díl detektivky Místo činu (Tatort). Pořad běží nonstop už 46 let a většinou jde o poměrně banální záležitost. Tentokrát ale ARD překvapí.
Do policejního prezidia, kde se část budovy právě přestavuje na uprchlickou ubytovnu, přichází sedmnáctiletá Julie s tím, že její bratr zřejmě zabil spolužačku. To není zápletka, která by znalce dosavadních 999 dílů Místa činu mohla šokovat. Skutečným důvodem poprasku nad nedělním dílem se stal paralelní příběh s Julií coby hlavní hrdinkou.
Plno model, ale žádný bůh
Julie se po smrti otce ocitá na pochybách o smyslu života. S matkou si nerozumí, problémy kamarádek jí najednou přijdou triviální – a shodou okolností se seznámí s lidmi z nedaleké mešity. Postupně poznává různé skupiny i různé druhy muslimů. Sama si časem vybere salafismus, konvertuje a díky novým „přátelům“ pozná syrského bojovníka Islámského státu, se kterým udržuje kontakt přes Skype. Zamiluje se do něj a začíná v západní společnosti vidět jen negativa. „Máte jídlo, ale žádnou výživu. Máte byty, ale žádný domov. Máte modly, ale žádného boha,“ říká Julie matce, když se definitivně rozhodne odjet z rodného Německa, jež podle ní „vykořisťuje zbytek světa“, za svým „hrdinou“.
Detektivka tematizuje reálný problém, podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy vycestovalo z Německa za poslední tři roky skoro 900 lidí, aby podpořili…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu