Minulý čtvrtek byl pro českého premiéra celkem všední. Úřadoval ve své kanceláři, přijal dva vládní kolegy, zašel do parlamentu na ústní interpelace, napsal šest tweetů. Jeden z nich (ten třetí) věnoval i jedné z největších událostí svého vládnutí, která toho dne vstoupila do života – elektronické evidenci tržeb (EET). Premiér k tomu svým pověstným „čtivým“ stylem napsal: „Miliony zaměstnanců platí daně, je důležité, aby je řádně platili i všichni podnikatelé. Cílem EET je narovnat prostředí a omezit šedou ekonomiku.“ Dvacet čtyři lidí označilo, že se jim tweet líbí.
Sobotkův největší politický rival, ale také kolega z vlády Andrej Babiš začal stejný den méně rutinně. V parlamentu se omluvil, sedl do auta a objížděl hospody a kavárny, aby naživo sledoval, jak EET funguje. Poklábosil s majiteli i hosty. Napsal tři tweety, všechny k EET, dvě stě padesát lidí mu je ohodnotilo jako „líbí“. „Děkuju všem podnikatelům, kteří se zapojili do EET. Díky, že jste nepodlehli lžím a panice,“ zněla jedna z Babišových zpráv. Daňové dobrodružství s otevřeným koncem začalo.
Za to může Babiš
Češi nejsou zvyklí, že vláda uvádí do života projekty, které z gruntu mění republiku. Skoro všechno tu jde pomalu a složitě. Reformy, stavba dálnic, zákaz kouření v restauracích. EET pojal ministr financí Babiš jako svůj hlavní vládní úkol a dokázal jej prosadit. Efekt má spočívat ve výběru osmnácti miliard korun na daních navíc oproti dnešku. (Bude jich však asi méně.)
EET vstupuje do…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu