Angelu Merkelovou dnes neohrožuje ani zeleno-levicová opozice ani sociální demokracie, tradiční soupeř a nyní slabší partner z velké koalice. Nejvíce jí zatápí strana, která s jejími křesťanskými demokraty z CDU tvoří od začátku poválečné německé demokracie v roce 1949 téměř nerozlučný pár: bavorští křesťanští sociálové (CSU) a především jejich předseda Horst Seehofer.
Bavorští křesťanští politici koncem čtyřicátých let 20. století nenásledovali své kolegy z ostatních německých spolkových zemí a odmítli se spojit s CDU vedenou prvním poválečným kancléřem Konradem Adenauerem. Bavorsko trvalo na své kulturní odlišnosti a právě CSU ji měla reprezentovat. Společensky konzervativnější a v hospodářských otázkách levicovější strana existuje pouze v Bavorsku, kde liberálnější CDU na oplátku nekandiduje. V parlamentu pak obě strany tvoří společnou frakci – tyhle „sestry“ se často pošťuchují, v aktuální uprchlické krizi ale začaly být spory osobní a útoky podpásové.
„Vztah je totálně narušený,“ psal minulý týden mnichovský deník Merkur, když popisoval poslední návštěvu Angely Merkelové na jihu Německa. Před kancléřkou vystoupilo 26 řečníků, tvrdě ji kritizovali a jeden z regionálních lídrů hovořil o jejím brzkém pádu. „Něco takového ještě nezažila,“ svěřil se Merkuru jeden z účastníků setkání.
Konflikt začal ihned poté, co Merkelová koncem minulého léta otevřela zemi válečným uprchlíkům. Bavorský premiér Horst Seehofer hovořil o…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu