Až tento týden premiér Bohuslav Sobotka v Londýně na dárcovské konferenci k Sýrii oznámí, že česká vláda poskytne na programy pro pomoc běžencům šest milionů eur, nepůjde jen o výraz solidarity. Sobotka původně neplánoval do Velké Británie jet osobně, své rozhodnutí ale změnil během nedávné návštěvy britského premiéra Davida Camerona v Praze. Od začátku šlo o docela zajímavou taktickou hru.
Předseda britské vlády přijel do Prahy získat souhlas s některými reformními návrhy, jejichž prostřednictvím se snaží posílit britskou pozici v Evropské unii. A skrze jejich schválení zbývajícími státy osmadvacítky chce přesvědčit své voliče, aby v plánovaném referendu hlasovali pro setrvání v Unii. Cameron hodlá především omezit občanům EU pracujícím v Británii sociální dávky, proti čemuž ostatní (včetně Česka) protestují.
Pro Prahu je nicméně prioritou, aby Británie v EU zůstala, takže se od začátku chtěla nějak dohodnout (stejně jako Cameron). Protože víme, že v politice není žádná dohoda „zadarmo“, premiér Sobotka si se svým týmem dopředu dohodl plán: výměnou za pozdější kývnutí na požadavky Velké Británie bude chtít něco, co by mohl doma před voliči prezentovat jako jednoznačný úspěch. Konkrétně jde o pomoc Londýna s prodejem českých letounů L-159 do Iráku.
Obchod je dohodnout tři čtvrtě roku, Británie s ním však měla vždy problém. Navenek argumentovala, že jí vadí, že některé citlivé komponenty z letadel, jež do nich Čechům dodávala, by se v Iráku mohly dostat do rukou…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu