Zvláštní právní komise Organizace spojených národů se postavila na jeho stranu, ale tento fakt mu k ničemu nepomůže. Julian Assange, muž, který prostřednictvím projektu WikiLeaks zveřejnil utajované dokumenty americké vlády (a v některých případech upozornil na její nezákonné jednání), bude dál trávit čas na ekvádorské ambasádě v Londýně. Přestože se zmíněná komise usnesla, že jeho teď už tříletý pobyt na velvyslanectví je „svévolné zadržování“ ze strany Velké Británie.
Úředně vzato, nejde o tajné dokumenty, ale o pět let staré obvinění ze sexuálního obtěžování a znásilnění, kterému čelí ve Švédsku. To v roce 2010 požádalo Británii, aby mu australského občana Assange vydala a on se mohl podrobit výslechu. Assange se pokoušel bránit soudní cestou, ani jednou ale v Británii neuspěl, a tak se nakonec skryl na ekvádorské ambasádě, kde získal azyl. Od té doby obývá jednu z tamních kanceláří.
Celý spor se vede o to, zda měl být Assange švédskou prokuraturou vyslechnut v Londýně, či ne. Komise OSN tvrdí, že ano. Švédové to dlouho odmítali. Když nakonec souhlasili, vyjednávání mezi třemi státy se táhlo tak dlouho, až bylo obvinění z obtěžování promlčeno. Obvinění ze znásilnění ale bude platné až do roku 2020. Švédové však především trvají na tom, že výslech v Londýně není nutný, protože Assangeovi nehrozí ve Švédsku nic jiného než výslech – a případný další zákonný postup. Takže nač alternativní cesty? Assange se podle Švédů a Britů na ekvádorské ambasádě „zasekl“ zcela…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu