Jako každý den, i druhé březnové úterý je vicepremiér Andrej Babiš v jednom kole. Dopoledne odpovídal novinářům na otázky týkající se jeho nejasného nákupu dluhopisů od své vlastní firmy Agrofert, po poledni poslancům představoval baterii zákonů, které do sněmovny předložilo jeho ministerstvo. Následující den vyrazí na jih Čech slavnostně zahájit stavbu dalšího úseku dálnice D3 a zkontrolovat, jak tamním obchodníkům vyhovuje EET.
Na budoucnost Evropské unie v současném shonu nezbývá čas. „Návrhy neznám, jen jsem je zběžně proletěl. To není můj byznys,“ říká vicepremiér v kuloárech Poslanecké sněmovny o dlouho očekávaném dokumentu, který počátkem března představil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jeho Bílá kniha přináší převratnou věc: tváří v tvář současné vlně protiunijních emocí v národních státech dává občanům EU možnost, aby znovu promysleli a rozhodli se, v jaké podobě Unie s ostatními vlastně – pokud vůbec – chtějí žít. A šéf komise jim k tomu pro inspiraci předkládá pět scénářů možného vývoje. Andrej Babiš o tuto debatu zatím zájem nemá.
„Evropa ztratila názorové těžiště.“
Za „svůj byznys“ směřování Evropské unie nepovažuje ani řada dalších tuzemských politiků. O Junckerových návrzích ještě nejednaly zahraniční ani evropský výbor sněmovny. Vláda se tématu dotkla jen velmi krátce na svém zasedání minulé pondělí. S jakým postojem tak pojede premiér Bohuslav Sobotka nadcházející víkend na summit Unie v Římě, kde se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu